Två tyristorfrågor:
1. Om man ökar grindströmmen gradvis, går det då att få tyristorn att leda litegrann, eller kommer den alltid att gå från noll till fullt?
2. När tyristorn börjar leda, vad händer då med grindströmmen, påverkas den?
En tyristor består som en enkel förklaring av två transistor, en PNP och en NPN transistor.
Dom är ihopkopplade så Basströmmen på den ena transistorn blir kollektorström på den andra transistorn. Och en transistor börjar leda ström mellan Emitter och Kollektor när Basen ansluts till kollektorn. Se skiss

Ett enkelt sätt att hindra att en transistor börjar leda ström på grund av en störning är att ha ett motstånd mellan Bas och Emitter. Ett sådant motstånd kan var på 100 - 1000 Ohm och eftersom spänningen över bas emitterdioden aldrig blir mer än ca 1 Volt blir strömmen aldrig större än ca 10 mA vid 100 Ohms motstånd (Effekt 0,01 W) och vid 1000 Ohm ca 1 mA. (Effekt 0,001 W)
Lägger man en spänning på Tyristorn leder den alltså INTE ström.
Men kopplar man Gaten till Anoden så kommer NPN transistorn få en Basström och Baströmmen gör att NPN transistorn får en kollektorström och kollektorströmmen på NPN är Baström på PNP transistorn så PNP också börjar leda och Kollektorströmmen på PNP transistorn blir Basström på NPN transistorn och nu behövs inte längre någon Gateström. Tyristorn leder ström och det kommer tyristorn göra så länge det finns någon ström att leda.
R Gatemotståndet behövs för att begränsa Gateströmmen innan tillslaget är klart för det tar några "ögonblick" innan Tyristorn leder, slagit till, och spänningen över Tyristorn är efter tillslaget mindre än 2 Volt.
Svar på 1) NEJ, Det går inte få en Tyristor att leda litegrann, när den börjat leda fungerar den som ett relä, "Kortis". Mindre än 2 Volt Spänningsfall.
Svar på 2) Grindströmmen blir mycket låg för spänningen över Grindmotståndet är ju mindre än spänningen över Tyristorn, spänningen som efter tyristorn slagit till är mindre än 2 Volt.
Effekt strömkurva för BTW67

Vid 10 A Effekt 12,5 Watt, dvs tyristor spänningsfall 1,25 Volt
Vid 20 A Effekt 28 Watt, dvs tyristor spänningsfall 1,4 Volt
Vid 30 A Effekt 48,75 Watt, dvs tyristor spänningsfall 1,625 Volt (Rättat 20250604)
Vid 32 A Effekt 53 Watt, dvs tyristor spänningsfall 1,65 Volt