Låååång promenad med min R1:a

Ja, så kan man ju inte ha det, kommer att sluta med att du kör dom sista milen runt, runt en bensinmack.
Får jag passa på att ställa en föjdfråga: Det här med att köra tanken helt tom, har haft bilar som har varit ett helvete att få igång när man tömt tanken totalt. Hur är det med moderna sporthojar egentligen?

Soppapumpen funkar kanon, det är ju inte så långa ledningar heller så hojen startade direkt. Vred av & på tändningen 2 ggr innan jag startade. Gick igång direkt.
 
Nu vet jag inte om det skrivits här men anledningen att man ska undvika att köra helt tomt i tanken är att det kan komma luft i systemet. Då kan det bli problem att få igång hojen igen.
 
Detta problem har inträffat på många YZF-R1 09-11 och Yamaha känner till detta problem mycket väl. Den försäljare som säger något annat blåljuger...! Det lustiga är att problemet inte uppstår på alla hojar och det som är ännu mer lustigt är att samma hoj ibland kan köras en hel mil på tanklampa, ibland bara några hundra meter. Konstruktionsfel eller produktionsfel i bränslepumpens eller själva tankens utformning...?

I vilket fall som, ta skiten till din handlare och kräv att de fixar problemet...!
 
Nyheter
HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Back
Top