Krökatråden

Ja, GOTT NYTT ÅR på er alla krökare!

Håller precis på att förbereda en 13-rätters (!!!) middag inför kvällens bjudning!

Funderar även på ett 13-drinkar drinkbord?
Nån som har bra ideer på festliga drinkar?
 
Vem sitter på en flaska billigt brännvin eller ett flak i närheten av Klippan som kan akutsälja det till en stackars sporthojare? (varför är det inte 18årsgräns på Systemet?)
 
Kan vodka frysa? frågar här eftersom jag inte orkar starta ny tråd. stoppa in flaskan i fryssen igår och nu är den hellt frusen :confused: trode verkligen inte ren sprit kunde frysa så lätt (det är en flaska absolut om det kan hjälpa).
 
Freon_leon skrev:
2687392 Kan vodka frysa? frågar här eftersom jag inte orkar starta ny tråd. stoppa in flaskan i fryssen igår och nu är den hellt frusen :confused: trode verkligen inte ren sprit kunde frysa så lätt (det är en flaska absolut om det kan hjälpa).

Känn dig lurad, någon har druckit upp din sprit och hällt på med vatten istället :gnissla
 
Freon_leon skrev:
2687392 Kan vodka frysa? frågar här eftersom jag inte orkar starta ny tråd. stoppa in flaskan i fryssen igår och nu är den hellt frusen :confused: trode verkligen inte ren sprit kunde frysa så lätt (det är en flaska absolut om det kan hjälpa).
Ja, det kan frysa men om den fryser i en vanlig frys så har du förmodligen jävligt kallt i frysen eller så håller inte spriten 40%. Ren alkohol (Etanol) har en fryspunkt vid -111 grader och 40%-ig sprit fryser nånstans vid -25 har jag för mig.
 
Sporthojarn skrev:
2687102 Vem sitter på en flaska billigt brännvin eller ett flak i närheten av Klippan som kan akutsälja det till en stackars sporthojare? (varför är det inte 18årsgräns på Systemet?)


För då hade inte såna som jag fått neka gamla gubbar med 18 åringar i släptåg på systemet att köpa sprit ..mwhahaha...
 
newstead skrev:
2687415 Ja, det kan frysa men om den fryser i en vanlig frys så har du förmodligen jävligt kallt i frysen eller så håller inte spriten 40%. Ren alkohol (Etanol) har en fryspunkt vid -111 grader och 40%-ig sprit fryser nånstans vid -25 har jag för mig.


tänkte väl det absolut är inte 40 procent alltså :mad: bara utspädd spolarvätska
 
Freeedag :yoparty

Några kollegor skulle iväg på fest idag, men konstaderade att det är "Toooomt på kontot". Det tog inte många sekunder innan vi satt och nynnade på jingeln "SMSa låna"...

Well. Krogbesök ikväll, Mellow i Birkastan och imorrn pubrunda.
Det blir inte roligare än man gör sig.
 
Freeedag :yoparty

Några kollegor skulle iväg på fest idag, men konstaderade att det är "Toooomt på kontot". Det tog inte många sekunder innan vi satt och nynnade på jingeln "SMSa låna"...

Well. Krogbesök ikväll, Mellow i Birkastan och imorrn pubrunda.
Det blir inte roligare än man gör sig.

Du lånar alltså pengar till att kröka ?
 
Blir att gå ut i helgen, första gången sen man flytta hit. Fast det är inte många sedlar som går att få ut från kontot så det blir nog bara att hänga lite på ngt öl hak.
Nästa helg bjuder dock nya firman på en weekend till Åre. Då blir det nog lite mer förfriskningar :fyllisar
 
För er som bor i Sthlm rekommenderar jag Tiki Bar. Kom just därifrån.


Tiki lgger i källaren på Mellow på Birkagatan. Grymma drinkar. Deras största innehåller 21 cl finfin rom. Coolt ställe med söderhavstema, lite påskö, en hel del gamla surfarfilmer och en massa skön musik.

Hett tips för aw eller förfest.
 
Tror att jag har vart på Tiki Bar en gång... Får besöka det igen någon gång :)

Ikväll blir det vit helg, som det faktiskt brukar vara, med en 1,5L Coca Cola och är nu inne på fjärde avsnittet (i rad!) av den grymma serien Dexter :tummenupp
 
Långkväll på sunkhak på Flemminggatan. Men god öl hade dom.

"SMSa låna"............... :yoparty
 
Starobrno- klockren öl!:yoparty

Får man se om det blir att dra på krogen ikväll eller någon fest här hemma med ett par damer... :va :tungan
 
Dags att ta upp denna:tummenupp
Vi har praktikanter på jobbet, varvid de har sk, utbytesstudenter från Holland.

Så denna veckan har det blivit engelska hela tiden:tungan
I helgen ville de ut å dricka, gav mitt nr men glömde bort att ge de +46.
Så när jag kom hem, tog ja nåra öl.... skaffade skjutts. åkte till garaget å hämtade lite delar, sen åkte vi förbi där de bor:D

Så snart kommer de med taxi, så får vi se om jag lyckas hålla de vid liv( supa ner dem):yoparty eller så är det väl jag som ramlar under bordet:gnissla :D

Men men kul skall vi ha:tummenupp
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top