Alltid lika fascinerad hur pass ofta man får höra klassikern: "Ja på en sådan där skulle jag köra ihjäl mig direkt..!"
Den slutar liksom aldrig att komma...
https://www.youtube.com/watch?v=YaG5SAw1n0c&feature=kp

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Alltid lika fascinerad hur pass ofta man får höra klassikern: "Ja på en sådan där skulle jag köra ihjäl mig direkt..!"
Den slutar liksom aldrig att komma...



fan vad skön gubbe 

!!)finns solsken oxo!!-stannade idag till i Örkelljunga och skulle fråga efter vägen, stod 3 st (2 kvinns och en man- ca 60-70 år)) som jag stannade och frågade- detta resulterade i att man stod där ca 15-20 minuter och pratade om både det ena och andra- deras upplevelser på 2 hjul för länge sedan och hur kul det var, släktingar som kört tävlingar och allt annat möjligt dryftades.
Poäng för att SP'ettan var så vacker och även andra mc idag är vackra.....helt klart ett kul möte med vanligt folk med en historia själva att berätta!!
(och vägen fick jag reda på oxo ;-), dock var den jag skulle till inte hemma- skit oxo!!- Moberg, nu hittar jag!!)
//jj


Var hos en polare och visade nya hojen, pratade lite om mc och jag berättade det där att man alltid hör folk säga "jag hade kört ihjäl mig direkt".
En stund senare säger säger hans syster "Jag hade K..." blir avbruten då vi hör grannen utanför "Jag hade kört ihjäl mig direkt på en sån där dödsmaskin" och polaren börjar garva och berättar vad jag sa tidigare för hans syster som ser ut att skämmas lite.
Gilla dubbeln?![]()
![]()
finns solsken oxo!!-stannade idag till i Örkelljunga och skulle fråga efter vägen, stod 3 st (2 kvinns och en man- ca 60-70 år)) som jag stannade och frågade- detta resulterade i att man stod där ca 15-20 minuter och pratade om både det ena och andra- deras upplevelser på 2 hjul för länge sedan och hur kul det var, släktingar som kört tävlingar och allt annat möjligt dryftades.
Poäng för att SP'ettan var så vacker och även andra mc idag är vackra.....helt klart ett kul möte med vanligt folk med en historia själva att berätta!!
(och vägen fick jag reda på oxo ;-), dock var den jag skulle till inte hemma- skit oxo!!- Moberg, nu hittar jag!!)
//jj
Jag gillar de där gamla människorna som kommer fram och pratar och berättar.
Hade på samma dag en kvinna i 70-80 årsåldern som var orolig för att folk kanske inte var snälla mot mig i trafiken när jag kom på hoj och en taxichaufför som stod och berättade kärleksfulla minnen om sin motorcykelungdom. Man blir lixom glad.![]()
"Är det där man fyller på bensin?"
(pekar på bromsvätskekoppen)
Nyfiken tjejkompis![]()
"Ja, det är där."
"Ja, skitstörigt, spiller alltid över hela instrumentpanelen när jag tankar"

Måste vara jobbigt att tanka hela tiden när man får plats med så lite.![]()

|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |