Kolvhaveri på RG:n... Mycket bilder, jobbiga sådana (dvs inget för barn)

Tråkigt det där!

För lite soppa till fyran och/eller stiftet.

Har du hunnit kolla gasaren nu? *nyfiken*

BTW 1; Om du använder bränslefilter, byt det ofta och använd ett av bra kvalla. Dåliga pappfilter kan släppa ludd och sätta igen sig om du kör oljeblandat. Vissa keramiska filter sätter igen sig djävligt lätt. Jag känner mig mest trygg med nylon filter, men jag tror de filtrerar sämre.

BTW 2; Jag såg på din hemsida att du klätt piporna. Jag är säker på att du redan är medveten om det, men att klä piporna förändrar karaktären på dem något.
En varmare pipa bevarar visserligen energin i avgaspulsen något bättre (i alla fall i teorin) men flyttar också upp momentkurvan (mer högvarvig) eftersom pulsen rör sig med ljudets hastighet och denna beror av temperaturen. Det innebär alltså att den avstämda längden blir kortare med en varmare pipa.

Hoppas du får iordning din hoj! Lycka till!
 
RG500-Johannes skrev:
Och nu till hardcore hemskheter... Los kolvos locos...

/J

OH !! Fyffan!! :3freak
Skickade själv ett vevlager på min KX500 för ngt år sedan den gången slog vevstaken detsutom hål på blocket under. Den maskinen går nu mera perfekt.

Ser ut som du kört på Aceton med tillhörande avfettning. :gnissla

Går det överhuvudtaget få tag i delar till RG500 ?
Hade själv en RD500 men det vart skruvning i överkant jag fixade inte den så jag sålde. Men nöjes faktorn på 2t slår allt !
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top