K1200S snabbare än R1

Nicko@K.A.P skrev:
Men seriöst... din hoj klår dittan o dattan. Vem bryr sig ?!? De flesta här VET att BMW tillhör ångloks maffian och blir ifrånsmiskad istort sett överallt.

D e lungt nu, vi vet att du e ny här o e stolt över din bmw! :pannkyss

Pös o Glad Påsk :)

Varför tror du att (de flesta) BWM åkare inte för sånt liv ?
De sitter med en schysst hoj som går tillräckligt & mycket mer, betalar försäkring som på en mellanklasshoj & är nöjda med det. När någon berättar att det faktiskt finns pulver att matcha GSXZZR1NINJAYZR blir alla som galna.
Det finns ett namn: Avundsjuka & brist på självförtroende.
 
nicke30 skrev:
Nu börjar den vara klar...

Ser ju riktigt vass ut! De borde lansera en gatversion med det slimmade utseendet och med rejsiga delar.

Kanske beror på vinkeln men styrhalvorna ser ut att sitta väldigt högt? Röret som sticker fram under kåpan är förmodligen till luffarturbon.
 
det är Luffarturbon :tummenupp men vart har dom gjort av cylindrarna :va det är ju en BMW :hihi
 
VanHarten specialen klar.

50272.jpg


50273.jpg


50274.jpg
 
lol?

om du tror att en orginal r1 gör 0-100 på 2.9 sec äru ute å cyklar. måste stå fel:D
dessutom vilken annan cykel är direkt snabbare än r1? varför inte jämföra med gixxer 1000 eller ceber 1000 rr?
:kocko
 
fortsomfan skrev:
om du tror att en orginal r1 gör 0-100 på 2.9 sec äru ute å cyklar. måste stå fel:D
dessutom vilken annan cykel är direkt snabbare än r1? varför inte jämföra med gixxer 1000 eller ceber 1000 rr?
:kocko
Nej, nej, du måste vara tyst lillkillen. Kom tillbaka när du har kört en motorcykel.
 
Personligen stör det mig inte så mycket att alla tuffa killar hatar BMW och kallar dem för gubbcyklar. Det är nämligen de tuffa killarna som kör mest vårdslöst och kraschar oftast! Så jag hoppas att gubbstämpeln förblir, så kan jag fortsätta köra en hoj med mer kraft, väghållning och bromsar än vad jag kan göra av med, utan att behöva punga ut med försäkringspremie i R1/GSXR-klassen!

Nicke, var försiktig så att du inte lockar över "fel" folk till den rätta sidan! Jag ser hellre att de kör i diket på en japansk cykel! :hihi
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top