Köra utan körkort.

Status
Ej öppen för fler svar.
Sant. Jo men skulle jag bli stoppad 1 gång så skulle jag lägga ner på en gång, jag är inte dum i huvudet och tänjer på gränserna.
Så åker jag dit för olovlig körning så är det den första och sista gången!

Nä du är nog ett troll som trollar....
 
Haha, visst. Men tror du jag pratar om att pendla som att jag redan har kortet eller? Jag bor på landet och tänker hålla mig inom min kommun, så du kan vara lugn.
 
Man kan ju dela upp problemet i två delar... själva försäkringsfrågan resp själva körkortsfrågan.

Att köra oförsäkrat är korkat, dumt, idiotiskt dvs inget INGEN ska göra.

Att köra utan giltigt körkort är även det dumt. Så min spontana fråga blir... har du ingen du kan övningsköra lagligt med? Du skriver fyller 24 snart och har möjlighet till att ta körkort därefter... är det inte bättre att vänta tills du har ett giltigt kk så kan du sova lugnt om nätterna och köra under lite lugnare omständigheter?
 
Jag sover lugnt om nätterna och är inte rädd egentligen, men det är bra att kolla upp sånt här så man är extra försiktig.
 
Haha, visst. Men tror du jag pratar om att pendla som att jag redan har kortet eller? Jag bor på landet och tänker hålla mig inom min kommun, så du kan vara lugn.

Att köra i egen kommun har ingen särställning i lagstiftningen. Jag själv har kört mer olovligt än de flesta; uppvuxen på landet och började tjuvlåna bilen nattetid från ungefär 10-årsåldern. Men det var trettiofem år sedan och jag hade inte nog med konsekvenstänkande.

Det har inte du heller, 24 år eller ej. :näsblod

Skaffa en handledare, slå de där grillerna ur hågen och var glad att du ställde frågan på SH och fick svar. Det är inte moral det handlar om, det är att du DELS sabbar för oss andra motorcyklister (således inga applåder på ett hojforum), och att du DELS riskerar att sumpa hela ditt liv bara för att du var kåt på att ta mckort lite billigare...

Så. Jävla. Dumt.
 
Jag sover lugnt om nätterna och är inte rädd egentligen, men det är bra att kolla upp sånt här så man är extra försiktig.
Risken att bli stoppad av snuten om du har ett försäkrat fordon är nog väldigt väldigt liten förutsatt att fordonet är besiktigat, skattat och lysen och allt annat är i ordning.

Den moraliska biten att köra utan kk ska jag inte lägga mig i.

Btw, vad är det för hoj och har du tidigare erfarenhet att balansera på två hjul?
 
Last edited:
Du kan ju försäkra hojen utan problem trots att du inte har kort, jag övningskörde typ 3 säsonger innan jag äntligen kom igång och tog kortet :huvet

På Bilsport och MC t.ex., då fyller man i från en lista hur många år man har haft körkort, första alternativet är 0-1 år, så den tog jag varje gång :fakta

Sen så kostar ju inte handledarpappret samt körkortstillståndet många hundralappar, så kan du öva med bekanta, samt träna själv på inhägnat område :fakta

Det går ju att ta kortet lagligt utan trafikskola, finns många här som bevisar detta :fakta:yoparty
 
En annan fråga, hur ofta stoppar polisen motorcyklister för rutin kontroller? Eller stoppar i allmänhet, är väl mycket mer sällan än bilar? Förutsatt att mc föraren inte kört avvikande.

KTM 690 är en polismagnet och nu har jag inte sett dig köra men sannolikt så kommer din framfart utstråla mängder av osäkerhet som också ökar risken för att du blir stoppad.

Angående försäkringar så gäller trafikförsäkringen alltid.
 
Det går ju att ta kortet lagligt utan trafikskola, finns många här som bevisar detta :fakta:yoparty

Exakt! När det är så enkelt att vara laglig, varför ens prova det olagliga med tanke på vad som ligger i potten.

Leta upp någon som haft A-kort mer än fem år, be denne registrera sig som handledare. Ut och kör tillsammans. Saknar denne kort kan denne åka bakpå din hoj...
 
Jag vet en man i min hemkommun som körde bil utan körkort från att han ar 16 och när det var dags för körkort resonerade han som så att han kan väl lika gärna lägga pengarna på 10 försök till uppkörning som 9 körlektioner och därefter en uppkörning.

Minns inte alla detaljer kring det där och är inte ens säker på om det är sant eller en skröna men det funkade tydligen för honom och andra sidan är det nog 25-30 år sedan och kanske svårare idag.
 
Det var en pik om att jag inte är intresserad av att höra ifrån moralkärringar.

Om man kör utan körkort, och sedan tycker att folk som har synpunkter på det är moralkärringar... ja, då är det nog faktiskt fel på någonting annat än de så kallade moralkärringarna.

Hur som helst, bra att du är nöjd med tråden. Lycka till.
 
En annan aspekt på det hela är att det inte går att försäkra en KTM 690 inte går att försäkra för några vettiga pengar när man är 24 år gammal och i synnerhet inte när man bor i Stockholm.
 
Det stämmer, det skulle kosta 60 000 per år eller något sånt när jag tittade. Därför är tanken att morsan ska stå på den!
 
Jag har fått ut det jag ville av tråden, tack för alla ni som gav seriösa svar!

En massa hugg och slag? :crash

Du funderar, du frågar - det är vackert så.
Grunna på det ett tag och försök se det ur vår synvinkel.

Motorcyklismen är hårt ansatt från alla håll och behöver inte mer trubbel.
Välkommen in i gemenskapen - med alla grundförutsättningar på plats.

- - - Updated - - -

Det stämmer, det skulle kosta 60 000 per år eller något sånt när jag tittade. Därför är tanken att morsan ska stå på den!

Du var nöjd med tråden sa du...?
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top