Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Sant. Jo men skulle jag bli stoppad 1 gång så skulle jag lägga ner på en gång, jag är inte dum i huvudet och tänjer på gränserna.
Så åker jag dit för olovlig körning så är det den första och sista gången!
Tack för seriöst svar. Det är bra att veta riskerna så man kan överväga det positiva med det negativa!
Haha, visst. Men tror du jag pratar om att pendla som att jag redan har kortet eller? Jag bor på landet och tänker hålla mig inom min kommun, så du kan vara lugn.

Risken att bli stoppad av snuten om du har ett försäkrat fordon är nog väldigt väldigt liten förutsatt att fordonet är besiktigat, skattat och lysen och allt annat är i ordning.Jag sover lugnt om nätterna och är inte rädd egentligen, men det är bra att kolla upp sånt här så man är extra försiktig.




En annan fråga, hur ofta stoppar polisen motorcyklister för rutin kontroller? Eller stoppar i allmänhet, är väl mycket mer sällan än bilar? Förutsatt att mc föraren inte kört avvikande.
En KTM 690SM väger väl i runda slänger runt 150 kg otankad så det är ju några kg upp från en crossmoppe!Det är en ktm 690sm och tidigare erfarenhet är cross moped![]()
Det går ju att ta kortet lagligt utan trafikskola, finns många här som bevisar detta![]()
Det var en pik om att jag inte är intresserad av att höra ifrån moralkärringar.
Jag har fått ut det jag ville av tråden, tack för alla ni som gav seriösa svar!

Det stämmer, det skulle kosta 60 000 per år eller något sånt när jag tittade. Därför är tanken att morsan ska stå på den!
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |