Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Än värre vore om man orsakade en allvarlig trafikolycka, betvivlar att någon föräkring skulle funka vid ett sådant tillfälle.

Trafikförsäkringen gäller.
Din trafikförsäkring gäller om en minderårig påtänd knarkare utan körkort snor din bil och kör på någon, varför skulle den inte gälla om man kör sitt eget fordon utan körkort?
Kan man inte köra så ska man inte köra.
Trafikförsäkringen gäller.
Din trafikförsäkring gäller om en minderårig påtänd knarkare utan körkort snor din bil och kör på någon, varför skulle den inte gälla om man kör sitt eget fordon utan körkort?
(kan ju bara gissa vad det skulle kosta om man "råkade" invalidisera ngn.....
)Klarar du inte ens av ta ett körkort vet jag egentligen inte om du ens borde hålla i styret på en hoj.
läs tråden innan du skriver. Killen håller ju på och ta kortet, är det nån som påstått att han inte klarar det???Du har helt rätt att trafik försäkringen gäller, men om det skulle vara som situationen du besktiver ovan el som ämnet vi diskuterar, att bara köra utan kort, Så har försäkringsbolaget rätt att kräva in alla kostnader från den denne. dvs. Kan bli en ganska dyr historia(kan ju bara gissa vad det skulle kosta om man "råkade" invalidisera ngn.....
)
Jag har faktiskt frågat en snut om detta och enligt han så fick man böter första gången, vet ej hur mycket. Men då skulle man ha en clean record. Om det skulle inträffa fler gånge så kunde det sluta med finkan men det krävs nog rättså mycket, tror nog han ville skrämmas lite.
NejKillen håller ju på och ta kortet, är det nån som påstått att han inte klarar det???
Nej, absolut inte. Jag menade aldrig att ngn blir superbra på att köra upp, jag skulle vilja påstå att körkortsutbildningen är undermålig, speciellt m a p högfartsövningar. Därav poängen; anser man sig inte kapabel till att köra upp för ett mc-kort så gör man nog bäst i att låta bli att experimentera på egen hand i trafiken.
Sen är det ju ingenting som säger att man är superbra på att köra bara för att man har kortet.
ang försäkring och dylikt så gäller trafikförsäkringen trotts att föraren inte innehar körkort..
men, om det klassas som vårdslöshet i trafik, el dyl. så gäller den däremot inte, å andra sidan så gäller den inte under dem förutsättningarna ens om du har körkort.
så samma regler ang trafikförsäkringen, dem andra kan du glömma.
men sannorlikheten att det klassas som vårdslöst är väl större om du inte kan visa att du har behörigheten/kunskapen som krävs.
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |
|
|
|
Allt om MC på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Bike på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Stabilt läge på Gotland Ring!
Den trista dispyten om ägan... |
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Bike-Dagarna har öppnat!
Vinn en airbagväst från Dai... |
|
|
H-D Pan America 1250 Limited provkörd
I nummer 5 av Allt om MC ko... |