Köra bakhjul!

Så längre vädret vänder kommer jag spendera nästan varje vaken stund på hojen de närmsta 2 veckorna. Utgår visserligen från Helsingborg men det gör inget. Finnst det något bra ställe att vara på i Lund?

Finns såklart stora parkeringar, Eriksson, Nova Lund osv men då kan man även vara på Väla antar jag. Jag vet faktiskt inte några ostörda platser att öva på, har mestadels bara övat på vägarna jag kört på :). Jag ska undersöka saken närmare.
 
inga fler som är sugna på att öva ihop med lite nybörjare?

Zyre, där vi körde, talade med en kollega och han berättade att polisen har sitt kontor på hörnet, dvs mitt emot där vi körde och väsnades :banana.
 
Ok, min tur att fråga: Jag kan wheela hyffsat från sittande ställning. Kör mest med slangningar strax under balanspunkten, och ibland kortare sträckor på balanspunkten. Nu e jag sugen på att stå upp, men det känns läskigt som fan med den aktuella drevningen. Gjorde det på automatik för ett par år sen med en kugg mer fram, typ drog upp den lite och reste mig upp samtidigt som hojen gick upp .

Hur gör ni när ni ska dra upp den och stå upp ?
 
Kävlinge läser jag? Jag är på att öva lite bakhjulsåkning. Bor i Hässlehåla så det tar en bit att köra men man kan väl mötas i höör och sen dra sig ut till något industriområde :)
 
är också sjukt sugen att lära mig att köra bakhjul, men vore roligare att ha någon att öva med. :) ingen runt landskrona - helsingborg området som vill hänga med och öva när det blir bättre väder? :D
 
Någon som orkar organisera (läs starta en tråd) för oss som vill öva bakhjulsåkning så kör vi när vädret är toppen? Nu talar jag om oss riktigt gröna förstås, vill inte ha någon som övat ett tag och överglänser oss andra :arsele
 
Riktigt grön och tar gärna en dag med massa tips och erfarenheter från både erfarna och nybörjare :tummenupp
 
Någon som orkar organisera (läs starta en tråd) för oss som vill öva bakhjulsåkning så kör vi när vädret är toppen? Nu talar jag om oss riktigt gröna förstås, vill inte ha någon som övat ett tag och överglänser oss andra :arsele

E de inte bättre att åka me folk som kan och som kan lära ut? :) då kan man ju se hur högt dom lyfter framhjulet osv..
 
E de inte bättre att åka me folk som kan och som kan lära ut? :) då kan man ju se hur högt dom lyfter framhjulet osv..
När instrumentpanelen och framskärmen (på motard) börjar skymma sikten framåt börjar du få till höjden, när du måste kolla mellan styret och armbågen ligger du nära balanspunkten. Lite kortfattat :)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top