Köra bakhjul!

Bästa sättet att hålla rakt spår är att inte köra ut ur söderledstunneln mot centrabron. Där bär det iväg DiReKt :näsblod
 
Bli fetare. Mer massa motverkar vind. :banana

Jag trycker mig "snabbt" mot vinden och hänger ut.
Ligger kanske nått i vad du säger ..polarn är fet som en gris och han verkar inte ha samma problem som normalviktigiga mig :tungan:)

Skämt å sida , det konstiga är att ibland funkar allt som en dans...kanske borde åka oftare på slangen bakis..
 
Någon som har erfarenhet av att köra bakhjul på is i hög fart? Rekordet är snitt fart på nästan 184kmh på 100 meter. Tycker inte det låter allt för extremt, men det kanske är skit svårt?
 
Jag har lite problem med att hålla kursen då det blåser ...känns som min hoj nuda 900 är vindkänslig ....

Jag försöker parera med kroppen och styret men hinner inte med ...nått tips ?

Sent svar men..

Jag hade ofta det problemet förut. Men efter att jag istället för att luta mig åt det hållet jag vill styra åt, så lägger jag all min vikt på fotpinnen istället. Alltså vänster fotpinne om jag vill svänga till vänster. Näsan så att jag släpper kontakt med högerfoten. Ju mer vikt du får på ena sidan av hojen, desto mer svänger den dit. Det har varit mer effektivt för mig än att endast luta med överkroppen.
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top