Köpa lös quickshifter-sensor till bra pris?

Sniglom

Gudomlig sporthojare
Gick med
4 Nov 2013
Ort
Göteborg
Hoj
S1000RR -11, GSXR1000 -07, CBR600FS -02, Matchless G3 -55
Tittat på att flasha in stöd för quickshift till min GSX-R 1000 K7.

Men var köper man en billig quickshift-sensor löst? Behöver ju inte några tillverkarspecifika boxar eller så och att kapa till en gängstång i lagom längd är inte så komplicerat.

Beg sensor från skroten? Bäst skulle vara att komma över en gammal sensor från en powercommander eller liknande, så det blir en ordentligt lång kabel.

Det går att handla komplett QS-sats från kina för drygt 1500kr, men då riskerar man att få en halvdan sensor istället.
 
Last edited:
Hittade begagnad Dynojet från USA för 1200kr inkl frakt. Tillkommer väl nån hundring i importavgift senare.
"Pull" eller Push" variant spelar väl ingen större roll, det går väl att fixa till med länkaget om jag inte tänker fel.

Ebay item nr: 277457551100

Jag hade dynojets Quickshifter med tidigare setup. (innan turbon)

Köpte Biltemas rostfria M6 gängstång.
Hade några glappa leder i länkaget och köpte nya sådana via någon engelsk säljare på Ebay. Kolla efter "performance rose joint"
Det där med vänstergänga som brukar sitta original behöver man inte, så kolla så att du får högergänga.

Om du nu behöver byta dem...
 
Last edited:
Kolla m Cordona, bästa sensorn, lite halvdan hemsida att hitta på men de har en generic sensor som man kan koppla till det mesta.
Denna du tänker på?

Hittade begagnad Dynojet från USA för 1200kr inkl frakt. Tillkommer väl nån hundring i importavgift senare.
Tack, betydligt rimligare pris. Borde landa på 1600kr eller så med moms och importavgift.
 
Last edited:
Denna du tänker på?


Tack, betydligt rimligare pris. Borde landa på 1600kr eller så med moms och importavgift.
Kom ihåg att rapportera i tråden hur det går/gick 😁👍

Den där Quickshiftern på Ebay jag nämnde är en "push-model" iaf, men du har säkert koll på vad du ska ha. Exakt en sådan som jag hade tidigare. Betydligt rejälare och snyggare grejer än sensorn till Healtech's Quickshifter som jag har nu.

Dynojet Quickshiftern kräver typ 15kg för att trigga.
 
Last edited:
Japp.

Just nu står det mellan ett par alternativ:
1. Hitta lämpligt ställe som kan flasha hojen och lägga till QS i ECUn + koppla sensor
2. Bygga egen flashkabel, lägga till QS i ECUn + koppla sensor
3. Köpa kina-qs med medföljande tändningsbrytarbox (ställbar dödartid) och se om sensorn är bra nog.

Som wildcard har jag en QS-sensor från en MT10 med tre trådar, dvs samma typ av sensor som den länkade cordonan med tillhörande box, men då behöver jag bygga en egen box som gör om tretråds till tvåtråds. (med ställbar tryckaktivering).

Det bör gå att koppla både till ECU eller kinaboxen.
 
Nyheter
Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

CIAO ITALIEN!

Pressrelease från KTM: ...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Provkörningsvecka, KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Bike är på plats på sommarv...

Nortons comeback

Norton gör en triumferande ...

Boxer, V3, V4, VR5 och 6-cyl

Teknik – nya mc-motor...

Enfield presenterar sin stora twin

Efter spionbilder, hintar o...

Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Back
Top