Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Grattis till hojbytet, för att kunna göra en analys på dig och hur mycket hjälp du behöver, så undrar jag hur länge du hade din gs ?Japp, ny hoj igen. GS:en fick ge plats åt en S1000R istället. Jag behöver vård.
Rätt länge faktiskt, den levererades i mars!Grattis till hojbytet, för att kunna göra en analys på dig och hur mycket hjälp du behöver, så undrar jag hur länge du hade din gs ?
Är det inte lite konstigt att köpa vinterhoj i Mars, och sommarhoj i September?Rätt länge faktiskt, den levererades i mars!

Tyckte jag var rätt tydlig när jag skrev att jag behövde vård....? För övrigt skulle jag aldrig kört GS:en på vintern heller, inte ens i regn. Jag behandlar alla mina hojar som om de vore av socker.Är det inte lite konstigt att köpa vinterhoj i Mars, och sommarhoj i September?![]()
Låga mil till trotts så finns lite att ta tag i. Vintern är räddad!Inte köra ens i regn?Tyckte jag var rätt tydlig när jag skrev att jag behövde vård....? För övrigt skulle jag aldrig kört GS:en på vintern heller, inte ens i regn. Jag behandlar alla mina hojar som om de vore av socker.![]()
Stod någonstans i Botkyrka för 35?En sån här har jag velat ha länge. Faktiskt ända sedan dom kom. Men då det på den tiden var en rätt saftig prislapp på försäkringen, samt då det bara fanns en hoj i garaget som skulle passa till allt man tog sig för så blev det istället en Tiger då.
Men dragningen till dessa hojar har funnits kvar.
När en lågmilad rackare kom ut till försäljning i närheten så var det dags att ta tag i saken.
Så nu finns en Speed Triple i vagnparken.
View attachment 520682Låga mil till trotts så finns lite att ta tag i. Vintern är räddad!
Fantastiskt snygga hojar, de där. Grattis till köpet!En sån här har jag velat ha länge. Faktiskt ända sedan dom kom. Men då det på den tiden var en rätt saftig prislapp på försäkringen, samt då det bara fanns en hoj i garaget som skulle passa till allt man tog sig för så blev det istället en Tiger då.
Men dragningen till dessa hojar har funnits kvar.
När en lågmilad rackare kom ut till försäljning i närheten så var det dags att ta tag i saken.
Så nu finns en Speed Triple i vagnparken.
View attachment 520682Låga mil till trotts så finns lite att ta tag i. Vintern är räddad!
Från ett ekonomiskt perspektiv så är det väl perfekt? Även om man då måste vänta till nästa säsong för att få användning av denÄr det inte lite konstigt att köpa vinterhoj i Mars, och sommarhoj i September?![]()

Säljaren nämnde att någon hade hört av sig när jag hämtade den. Nu vet vi vemStod någonstans i Botkyrka för 35?
Grattis! Önskar puck-tvåan.
Vad består vinterns mysmeck av då?
Fantastiskt snygga hojar, de där. Grattis till köpet!
Håller helt med, 1050:n ser lite rumphuggen ut.Jag tyckte länge att nästa generation, 1050 varianten, var coolast av alla S3 genetarioner. Och hade länge siktet inställt på en sån. Och dom är coola.
Men efter att ha spenderat alldeles för mycket tid på att scanna annonser, och bilder på dessa hojar så började den estetiska sidan att föredra denna tidigare generation.
Det är ngt med att dom blir mer symetriska med den större cutsen. Så en sån fick det bli.
Skulle du mot förmodan ledsna på den inom nåt år eller så, dra iväg ett PM.Säljaren nämnde att någon hade hört av sig när jag hämtade den. Nu vet vi vem
Hojen har inte gått något sedan senaste servicen. Men den gjordes 2020. Tänker att det är lika bra att gå igenom den riktigt riktigt ordentligt.
Sen så har den nog inte fått så mycket tvätt/puts på väldigt länge. Så det blir ett lite mer omfattande jobb med att lyfta skicket så som jag tycker den borde se ut, givet milen.
Hojen har blivit stående då tid och intresse inte riktigt räckt till. Inte helt ovanligt att det blir så när andra intressen tar över.
Men med det sagt så är hojen helt utan skador och verkar aldrig ha varit nere i backen. Alla originaldelar medföljde ihop med all dokumentation och service historik. Det är ovanligt på så här pass gamla hojar.
Jag misstänker att det döljer sig en riktig pärla under det lite slitna skalet.
Mjaa, knappast om man byter innan säsongen svänger?Från ett ekonomiskt perspektiv så är det väl perfekt? Även om man då måste vänta till nästa säsong för att få användning av den![]()

Härliga cyklar, men du köpte ju fel färgEn sån här har jag velat ha länge. Faktiskt ända sedan dom kom. Men då det på den tiden var en rätt saftig prislapp på försäkringen, samt då det bara fanns plats för en hoj i garaget som då skulle passa till allt man tog sig för så blev det istället en Tiger.
Men dragningen till dessa hojar har funnits kvar.
När en lågmilad rackare kom ut till försäljning i närheten så var det dags att ta tag i saken.
Så nu finns en Speed Triple i vagnparken.
View attachment 520682Låga mil till trotts så finns lite att ta tag i. Vintern är räddad!

Nuclear red heter lacken om jag minns rätt?
Jepp. Nuclear red.Nuclear red heter lacken om jag minns rätt?
Jag lät samvetet styra. Och där är det svart
Men det värsta är att jag tror att dom där "rosa" kommer vara dom som blir mest eftertraktade. Av den enkla anledningen att dom är ovanligast.
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |