Irrationaliteten i aktiemarknaden

Apropå trådens rubrik igen. Karln är för helvete 94 år gammal, vad trodde dom? Att han skulle leva i 200 år och fortsätta jobba lika länge?


Berkshire Hathaway faller när den amerikanska förhandeln öppnar på måndagen, efter helgens besked om att den legendariske ledaren Warren Buffett ska kliva ned.
 
Är lite förvånad att världens börser rusar när det är mer krig än någonsin i Mellanöstern.
 
Den långa utvecklingen på.börsen med logaritmisk axel. För den som inte vet så ser alltså en exponentiell utveckling ut att vara linjär när.man gör y-axeln logaritmisk.
Drar vi ett brett streck med den breda penseln så ligger index alltså i topp på den kanalen.

Dollarn blir allt svagare och jag har svårt och tro att bolagsvinsterna ska stiga så jag tror att man ska lägga undan lite torrt krut för att kunna köpa mer vid eventuella nedgångar nu.

Men nu har jag klippt bort millenieuppgången som visar hur börsen kan gå starkt uppåt och långt utanför den kanalen som vi ser i grafen.

1000042842.jpg
 
*/ ?>
Nyheter
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Back
Top