Tur man inte börja med teater..
27 min tog det
27 min tog det

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Tog vad?Tur man inte börja med teater..
27 min tog det
![]()
Har du blått skägg?Ursäkta, tänkte inte på färgalternativa.. kulöra fjunen.
Jag vill ha poliser, för de kan göra mer än bara ta fartsyndare. Vi kan ju börja med alla jävlar som byter över heldraget för att tränga sig in 10 bilar fram i kön. Men det är bara en småsak.Jag vill ha dem.


Jag vill också ha poliser men jag har svårt att se att fartkameror är ett samhälleligt problem.Jag vill ha poliser, för de kan göra mer än bara ta fartsyndare. Vi kan ju börja med alla jävlar som byter över heldraget för att tränga sig in 10 bilar fram i kön. Men det är bara en småsak.
Igår var jag och dottern på bio. På vägen hem verkar det som att de ska utföra något underhåll på E4, för vid Lindvreten ser vi två skyddsbilar hålla på att göra sig i ordning. När jag sedan kommer till Hallunda och ska svänga av så mötte jag 4 bilar på avfarten som skulle ut på E4 då påfarten var spärrad av skyddsbil. Sånt tar inga plåtpoliser.
View attachment 507036
Sedan i morse i Vårsta. Mörkt, lätt duggregn. Jag är på väg nedför, bilar på väg upp så man blir lite bländad av motljuset och regnet gör det ju inte lättare. Övergångsstället markerat med rött är trafikljus, det som är grönt obevakat.
När jag har typ 20 m kvar till trafikljuset (jag har grönt) så ser jag helt plötsligt en unge på väg över. Utan reflexer, går mot rött. Som tur var hann jag bromsa, det är 30 där. Den ungen skulle jag vilja ha en polis (eller förälder) som läxar upp att så gör man inte.
View attachment 507037
Om de ersätter poliser tycker jag att det är ett problem, för poliser gör (förhoppningsvis) mer än bara kollar hastigheter.Jag vill också ha poliser men jag har svårt att se att fartkameror är ett samhälleligt problem.
Jag såg en linje buss köra mot rött rakt genom övergångsstället på Fridhemsplan i förrgår, exakt där man åker ner i tunneln till häktet. Så det spelar nog ingen roll hur många poliser vi har, de gör väl ändå inte så mycket åt saker och ting?
Ja men kanske kan poliser göra mer nytta än att stå bakom en gran och mäta hastigheten på en öde landsväg, vilket var standard för x år sedan.Om de ersätter poliser tycker jag att det är ett problem, för poliser gör (förhoppningsvis) mer än bara kollar hastigheter.
Nu står det ju en kamera vid vägkanten på de få ställena där det går att köra om på vissa vägar, inte där det är skymda korsningar eller krön där många gasar på som satan utan att tänka på andra trafikanter.Ja men kanske kan poliser göra mer nytta än att stå bakom en gran och mäta hastigheten på en öde landsväg, vilket var standard för x år sedan.
Mm knepigt, vet inte om det är så, i kurvor är väl hastigheten ändå lägre så kanske inte behövs?Nu står det ju en kamera vid vägkanten på de få ställena där det går att köra om på vissa vägar, inte där det är skymda korsningar eller krön där många gasar på som satan utan att tänka på andra trafikanter.
Och folk ligger efter en A-traktor för att de inte vet/vågar hur man kör om ett fordon...........
Sigtuna-Bålsta eller Sigtuna-Uppsala (263 & 255) så finns det ett par stycken som står mitt på rakor där ingen bor och det har "aldrig" varit några olyckor där (möjligen halkat i diket med sommardäck på vinterväglag) så jag förstår att de inte kollar var olyckor/incidenter inträffar utan bara på hastighet där de sätter upp en kamera. Trafiksäkerhetskamera är benämningen dessutom......Mm knepigt, vet inte om det är så, i kurvor är väl hastigheten ändå lägre så kanske inte behövs?
Tex på marken där jag jagar så finns det en kamera men där är ju också där det bor någon och en klassisk Roslagsväg där man lett kunde blåsa ur ReTtAns 3-4 första växlar. Så jag fattar att det står en kamera där och inte där alla ändå kör långsamt eller där ingen bor.
Vi verkar ha skaffat världens två dummaste katter.
Hur mycket jag än ryter och gormar fattar de inte att det är saker de helt enkelt aldrig får göra, t.ex vara på matbordet eller diskbänken, eller att klösa på tapeter, möbler och mattor.
Jag ser vad de gör, jag ryter åt dem, de ser på mej med oförstående och rädsla.
Fem minuter senare gör de exakt samma sak. Detta har nu pågått i flera månader.
Jag är uppvuxen med katter men inga har varit så här tröga.
När grannens katt varit och skitit i min rabatt har jag sprutat på den med trädgårdsslangen. Det har varit effektivt. Kanske svårt att göra inomhus.Har du provat blomsprutan med vatten?
När grannens katt varit och skitit i min rabatt har jag sprutat på den med trädgårdsslangen. Det har varit effektivt. Kanske svårt att göra inomhus.
Utan att vara någon kattexpert, men rent generellt kan jag tänka mig att det är med djur ungefär som med människor - bestraffning och tillrättavisning funkar inte (kan till och med ge negativ effekt) om den som gör fel inte förstår vad denne skall göra istället och det alternativet är mer lättillgängligt och attraktivt i situationen än det negativa beteendet.Vi verkar ha skaffat världens två dummaste katter.
Hur mycket jag än ryter och gormar fattar de inte att det är saker de helt enkelt aldrig får göra, t.ex vara på matbordet eller diskbänken, eller att klösa på tapeter, möbler och mattor.
Jag ser vad de gör, jag ryter åt dem, de ser på mej med oförstående och rädsla.
Fem minuter senare gör de exakt samma sak. Detta har nu pågått i flera månader.
Jag är uppvuxen med katter men inga har varit så här tröga.
Det gör min grannes katt oxå hos oss och trots vattenslang, skrämt kattfan, jagat den etc så fortsätter den att skita i vår trädgård.När grannens katt varit och skitit i min rabatt har jag sprutat på den med trädgårdsslangen. Det har varit effektivt. Kanske svårt att göra inomhus.

This!Har du provat blomsprutan med vatten?

Lägg en klassisk klösbräda bredvid där de river och flytta tassarna till den. När de sen har lärt sig att använda den flyttar man den steg för steg till där den ska vara.Vi verkar ha skaffat världens två dummaste katter.
Hur mycket jag än ryter och gormar fattar de inte att det är saker de helt enkelt aldrig får göra, t.ex vara på matbordet eller diskbänken, eller att klösa på tapeter, möbler och mattor.
Jag ser vad de gör, jag ryter åt dem, de ser på mej med oförstående och rädsla.
Fem minuter senare gör de exakt samma sak. Detta har nu pågått i flera månader.
Jag är uppvuxen med katter men inga har varit så här tröga.
Högtryckstvätten kan också vara ett alternativ.Det gör min grannes katt oxå hos oss och trots vattenslang, skrämt kattfan, jagat den etc så fortsätter den att skita i vår trädgård.
Nästa gång så testar jag med kungsvatten....
![]()
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |