Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hemma användes frasen,- Och i meningen: "den där saknade listbiten borde vi limma dit", kan man för fortsatt livsglädje ersätta ordet "vi" med ordet "du".
Man gjorde så förr för att få upp träkonstruktionen från marken. Inte optimalt men rätt gjort och med rätt förutsättningar har det fungerat bra i hundratals år.Torpargrund.
Varför i heeelvete gör man så?![]()
Janå, det är väl självklart bättre än att lägga skiten på gyttjan, men mot en vettigt dränerad betongplatta....Man gjorde så förr för att få upp träkonstruktionen från marken. Inte optimalt men rätt gjort och med rätt förutsättningar har det fungerat bra i hundratals år.
Var fan då???Första snön!![]()
I övertomorrow.Jag är i Roslagen vid havet, ingen jävla snö
Jag är rätt säker på att jag postat en liknande bild här på forumet för några år sedan när jag gav mig fan på att få fart på en gammal Maglite där batteriet svällt upp och fastnat.I övertomorrow.
Det var det grönjävligaste..
![]()
..men tillslut så.
Hjälte!Hemma användes frasen,
-Det vore ju bra om vi...
Inget hände.
Sen var hon iväg med sin mamma på spa en helg. Kom hem och yttrade sig.
-Älskling, när du får jobba i fred levererar du verkligen!
(Jobbade skapligt hårt lördag förmiddag och körde sen hoj den helgen. Hon trodde att jag slitit fredag kväll till söndag eftermiddag.)
Så byggde vi extrahuset på tomten för några år sedan. Betongplatta med dränering under och sen två varv leca och sen trossbotten med isolering mm. Ovanligt i Sverige, men i norra Finland är det hyfsat vanligt med sådan konstruktion på mindre hus tex där marken är instabil eller fuktig.Janå, det är väl självklart bättre än att lägga skiten på gyttjan, men mot en vettigt dränerad betongplatta....
Du anar inte vilken viljestyrka som krävdes.Hjälte!Jag gör tvärtom... Spelar på Xbox hela helgen och försöker fixa allt den sista timmen. Om prokrastinering var en OS-gren skulle jag ta guld - varje gång (livet med ADD och luststyrning).
Du hinner ju fixa musche och skägg eller raka av om du har.............Orättvist, jag måste åka till polisstation om jag ska få se "min bild". Fast jag är också en surgubbe så det kanske bara är tur.
Fick som väntat andra "påminnelsen" men sen har det varit tyst. Svärfar tror att jag ska få rek, men jag tror de fattar att jag nog inte planerar att spela boll.
Får inte se bilden pga "förundersökningssekretess". Fast de uppmanar mig ändå att uppge vem som körde på den aktuella platsen vid den aktuella tidpunkten.Har de slutat skicka bilder till ägaren av fordonet om det är oklart vem som körde med uppmaningen om att berätta vem det som satt bakom ratten?
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |