blacktriple
Har två Aprilior!
Trangiakök?Nån jävla semesterfirare har grävt av en elkabel.
Jag vill ha kaffe!
Ska ha Skypemöte nu, kommer att vara skitgrinig utan kaffe.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Trangiakök?Nån jävla semesterfirare har grävt av en elkabel.
Jag vill ha kaffe!
Ska ha Skypemöte nu, kommer att vara skitgrinig utan kaffe.
Jadå. Finns 2 trangiakök, ett par andra antika spritkök, två gaskök i husvagn/husbil, ved i massor osv.Trangiakök?
Nån jävla semesterfirare har grävt av en elkabel.
Jag vill ha kaffe!
Ska ha Skypemöte nu, kommer att vara skitgrinig utan kaffe.
Jag tänkte detsamma! Och det positiva med möjligheten att kontrollera att allt finns hemma och fungerar när den riktiga krisen kommer!Trangiakök?

Preparatus supervitet.Jag tänkte detsamma! Och det positiva med möjligheten att kontrollera att allt finns hemma och fungerar när den riktiga krisen kommer!![]()
Nu är jag inte så gammal så jag läste latin i skolan men gissar att du är Nulli Secundus!Preparatus supervitet.
Fast min latin är rostig med eventuella stavfel går nog budskapet fram.

Touché. Å tack.Nu är jag inte så gammal så jag läste latin i skolan men gissar att du är Nulli Secundus!
En liten film från din ungdom då det lästes latin i skolan!
Det verkar dessutom vara extra tillbehör med ljus på dom där dodgearna?Idag var det nära att bli obekvämt på riktigt. I en förort till Gråmunkehöga var det en herre med en Dodge Ram som tyckte det var en bra idé att gena i en skymd vänsterkurva. Han genade så mycket att han sprätte upp grus från innerkurvan ut på asfalten. Hur jag hann stanna vet jag inte, men det tog betydligt längre för min puls att återgå.

What ?Jag fick underkänt på besiktningen för att jag hade ett kamerafäste på hojen, det var fullkomligt livsfarligt och kunde spetsa fotgängare minsannJa, det stack säkert ut 2cm, rena spjutet. Jag tänkte påpeka för honom att kan inte hade mycket till mc-utrustning, jumpadojor, korta snickarbyxor, inga handskar, bara hjälm, men då hade jag väl fått en till tvåa för att jag hade fel sorts luft i däcken
![]()
Ja du. Plus att det på kvittot stod säkert, tack för besöket och välkommen åter, som om man har ett val.Jag fick underkänt på besiktningen för att jag hade ett kamerafäste på hojen, det var fullkomligt livsfarligt och kunde spetsa fotgängare minsannJa, det stack säkert ut 2cm, rena spjutet. Jag tänkte påpeka för honom att kan inte hade mycket till mc-utrustning, jumpadojor, korta snickarbyxor, inga handskar, bara hjälm, men då hade jag väl fått en till tvåa för att jag hade fel sorts luft i däcken
![]()
Felsök på märkesverkstad är förmodligen dyrare än en ombesiktning.Besiktades också igår... Fick firmabilen underkänt pga av mig själv igår. Precis när allt var klart och godkännt i hallen och han skulle köra ut bilen frågade jag själv honom om hjullagren var bra. Jo, svarade han och körde ett varv runt huset, sen kom han in i hallen igen för att kolla hjullagren.
Och mycket mycket riktigt, bägge bak behövde bytas...
Känns dels dumt för att jag nu måste betala för en ombesiktning för ett fel jag själv stått för att påpeka samtidigt vill jag ju veta att allt är okej så att jag slipper problem på vägen.
Ska jag vara arg så är det väl kanske bara för att ena bakhjulslagret bytte jag för bara ett par år sedan och det har nog bara gått 1-2000mil. Undrar faktiskt om verkstan skadat det när dom monterade det.
Nu har jag beställt pressverktyg så jag kan byta lager själv.

Felsök på märkesverkstad är förmodligen dyrare än en ombesiktning.![]()
Mjoh, min ena hoj hade en glatt lysande ABS-lampa och ickefungerande ABS med väven som kikade ut liute blygt genom gummit i bakdäcket. Gick igenom.Ja du. Plus att det på kvittot stod säkert, tack för besöket och välkommen åter, som om man har ett val.
De senaste 10 åren har inte ett enda lager blivit kollat på mina hojar vid besiktning. Däremot har platta däck, 106db på tomgång och läckande framgaffel gått igenom. Inte allt på samma hoj. Men en "slack kedja" (inom spec, mätt med ögonmått och obelastad hoj) och litet lågt halvljus det blev en anmärkning
Ett lotteri är vad det är.

Jag besiktade min hoj härom veckan och fick en anmärkning på att det saknades reflex. Till skillnad mot dig hade jag turen att vara på en av de där stationerna där det faktiskt jobbar vettiga människor, så jag blev tillsagd att åka bort till Jula (som ligger alldeles intill) och lösa problemet och komma tillbaka. Sagt och gjort, jag var tillbaka på en kvart och fick ett blankt papper utan extra kostnad.Mjoh, min ena hoj hade en glatt lysande ABS-lampa och ickefungerande ABS med väven som kikade ut liute blygt genom gummit i bakdäcket. Gick igenom.
Min andra hoj fick 2:a på att den inte hade reflex. När jag besiktade om den på en annan station undrade de varför de inte bara bad mig att knalla över till grannbutiken och köpte en reflex och fick godkänt på plats. Förr hade ju en del stationer till och med reflexer till salu på stationen.![]()
Man måste ha nån sysselsättning iaf , styrd helst - man ser skitmånga som jobbat järnet,har 10 mile på banken och sen går dom i pension och suckar inom 10 år - noll glädjeJag ska jobba tills jag stupar. Alla jag känner som fortsätter jobba efter 65 har hållit sig friska och vitala långt upp i åren medans de som slutar jobba brukar ganska fort bli senila och kort sagt dumma i huvudet.
Jag har ingen som helst publicerad statistik som stödjer min tes men dessa subjektiva betraktelser räcker för mig. Dessutom kan man ju inte bara lägga sig ner och vänta på döden. Möjligen kommer jag styra om lite mer till egna projekt, kanske prisa ut mig från vissa jobb.

|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |