Hur många mil körde du i dag?

12 igår med REn. Ska iväg till jobbet strax. Så det blir väl 12 till idag. Till helgen ska det visst snöa men nästa vecka ska det bli plusgrader igen så det är väl bara att fortsätta köra! ?
Screenshot_20221118-043945-583.png
 
Mitt i veckan, tur/retur hemmet /Kungsbacka.
07,00 Morgonvända till gymmet och garaget, lite meka! 5 grader.
18,00 Kvällsvända, till MC veteranernas klubblokal, fika och lite mingel. 5 grader.
Totalt ONSDAGSMYS, 5 mil.
Går det ner mot nollan nu, så får en nog palta på sig lite till.

IMG_20221116_070929.jpgIMG_20221116_181014.jpg
 
Bara 1,3 mil, .......
Min pärla på sätt å vis, allt i allo hoj, Köpte den för 4 år sedan, 1610 mil på mätaren. Lätt genomgång. Lagat upp rostig ljuddämpare. Fått lite elproblem, ljuse och blinkers. Förgasaren är inte hundra.... Men nu i över 400 mil har den alltid tagit mig dit jag vill ovh hem igen utan någon oro över detta! Nu, senhösten 2022 har jag vid 3 tillfällen fått lite trassel, startar hemma lätt och jag åker till stan, 12 kilometer. Gymmar och hojen står ute i kylan ca 2 timmar. Efter detta kör jag 500 meter till garget, alltså väldigt kort å ingen värme i maskin. Hojen står ute 3/4 timmar. Åka hem... svårstartad. Kickar mig varm, tar ut stift å så kommer till liv och åker hem.
Bilder. Igår efter Lördagsgym, garagepyssel. , låst garaget. Fin kvällshimmel. Tempen börjar närma sig nollan. Hade glömt stänga kranen. Kickar mig absolut genomsvett, ut och i med stiftet 3 gånger. Tänder pyttelite men inget mer.... Choke ingen choke, av och på med soppakranen. Lite svårt fatta vad som händer? Felsöka! Fick ringa min hustru för att komma och hämta mig. Hade där varit en nedförsbacka vill jag tro att den skulle startat. Kicka... 1 varv! När man kommer upp emot 50 kickar. Dubbla underkläders ställ, alltså klädd för frost ute. Då tryter orken fort, och ersätts med svett.... JAG GAV UPP: Nu in i garaget. Så bara 13 kilometer denna dag. Det var morgonfrost och saltbilen hade varit ute, körde i torrspåren och det var krispigt gott. Å nu e inte hojen hemma ;-(
Innan! Har kört den 450 mil och bara haft kul och garvat :)

IMG_20221119_160222.jpg

IMG_20221119_163711.jpg
 
12. Nu har Himalayan över 600 mil sen slutet på augusti. Gått som en klocka efter lite justeringar. Ena gaffelbenet högre upp i kronan än det andra. Motorlampan tändes en gång på väg från jobbet. Slocknade sedan och har aldrig tänts igen. Justerat kedjan en gång och bytt bakdäcket.
 
Ca 1,5 mil idag. Tänkte åka å tvätta av den för vintern. Men åkte till syrran först.
Skulle kliva av den å märkte det var isgata.
+ 2 Det var inte halt där jag bor å körde väl som vanligt. Lite lugnare på dom krokiga vägarna. Men som sagt. Tog mig hem å körde med fötterna i gatan där det var isgata.
Blidde ingen tvätt idag. Utan hem direkt utan att lägga ner den9705C3BA-F2F0-4F6A-880F-606396E8A5C0.jpeg
 
Jag med. Det luktade snö hela veckan och idag kom det snö på hemvägen. Men imorgon lite det nog lite slir med Sextjugofemman för abstinensen har redan börjat sätta in.
Endera dan när väder o vind vill och tillåter, ska du få slänga ihop en gooo grusbusrunda så jag kan komma ut o sprätta på dina domäner!
:tummenupp
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top