Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Har faktiskt inte hunnit kollat dem, ska kanske göra det idag.
Du, kan du kicka husa?
Haha, nej den måste man hålla in för att den ska döda motorn![]()

Förmodlingen ja, har aldrig misslyckas med att kicka en stånka!
Skicka mig ditt nr via PM så kanske jag och en till stånka nisse kommer förbi vid dig och kickar oss trötta ikväll![]()
Om du betalar fyglbiljett tur o retur så kommer jag och starar den![]()


Kickaxeln passar bara i ett läge.Ta loss kicken och flytta den ett hack framåt på splinesen.Jparacing var hemma hos mig idag och konstaterade att kicken ska ta längre upp, eftersom motorn går bara ett varv när man kickar. Så nu så blir det att plocka isär och sätta kickaxeln i rätt läge![]()

. Satan vilket drag det är i skiten
. Min kompis satt bakpå för att få mer tyngd på bakhjulet. Råkade bli bakhjulet första gången med oss båda på

)Hehe gött.. hoppas ni körde den varm nu så den blir mer lättstartad nästa gång.. Visst är det kul med husorhehe.. måste kännas stort.. från NSR 125 till Husaberg 650..
![]()
Haha, har ju testat lite andra hojjar som crf 450, men den här slår fan allt![]()
Boost 3 trodde ju att det skulle vara minst 70hk på slangen så nog rör det på sig allt![]()
Kul att hojen funkar![]()
Nu är det bara att lära sig att starta den.....![]()
Jag håller med om att kicken sitter på fel sida, men det går ändå. I värsta fall får man kliva av hojen och kicka med högern.
Iom att det hänger mer på teknik än styrka så går det lätt att vänja sig vid vänstern. Tycker själv det är svårt när jag sätter mig på en hoj med högerkick, helt enkelt vanesak.![]()

Haha, har ju testat lite andra hojjar som crf 450, men den här slår fan allt![]()
Boost 3 trodde ju att det skulle vara minst 70hk på slangen så nog rör det på sig allt![]()
En sak som e superviktig på fyrtaktarna är att gasen inte är öppen när man kickar. Kolla så att du inte vrider på gasrullen av misstag medans du kickar. Kolla också så att när du vrider på gasen och släpper av så hör du att trotteln går i botten. Gör inte detta mer än en gång för att den sprutar in soppa i insuget när du gasar och den surar ner sig.
Jag har också upplevt att man inte ska gasa för att en fyrtaktare så gång med ett undantag. Min eumoppe är helt omöjlig att kicka igång om man inte håller absolut fullgas. Den är fyrtakt. Vad fan kan de bero på egentligen?
Det finns kanske inget låg fartsmunstycke (eller är igensatt) eller så funkar inte choken, eller ...
![]()
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |