Hur funkar försäkringen?

The38

Ny medlem
Gick med
18 Aug 2021
Hoj
Snart en Yamaha mt-125 2021
Tjena tjena, En kille här som snart är 16 och undrar om farsan kan skriva försäkringen på sig (det blir billigare då) för han har inget körkort för lätt mc, kan han ändå skriva den på sig själv?
 
Trafikförsäkring och halvförsäkring funkar men ska du ha den helförsäkrad så är det stor risk att du blir utan ersättning om du utnyttja vagnskadeförsäkringen.
 
De flesta försäkringar har när man tecknar dom en ruta man får kryssa i om ingen under 25 kör MC:n. Kryssa inte i den så är allt helt ok och lagligt sen. Man får låna ut sitt fordon till vem man vill så man blir inte utan ersättning men det är som sagt förutsatt att man inte kryssat i den där rutan då eller på annat sätt ingått ett avtal där ingen annan får låna ens MC. En del bolag har ingen annan typ av försäkring så det är värt att kolla upp INNAN.
 
Kan vara så att det är ok när brukare och ägare är två personer skrivna på samma adress. Är det inte samma adress skriver en del bolag upp självrisken på trafik till ett basbelopp och övrigt till 100%.

En brukare som ställde sin hoj på min ruta fick erfara det när hans mamma (ägare) pratat med mig och försäkringsbolaget. Jag säger inte att hojen blev skadad under resans gång, inte av mig i alla fall. Jag bara upplyste om att brukare och ägare inte var samma kvinna.
 
Så här säger If om vad som gäller för fordonets huvudsakliga brukare:

"Försäkringen gäller för dig som försäkringstagare under förutsättning att du är bilens verklige ägare och huvudsaklige brukare eller vid leasing är registrerad som brukare i Vägtrafikregistret och huvudsaklige brukare av bilen. Detta innebär att ersättningen kan utebli om du är registrerad som ägare eller vid leasing registrerad som brukare och har tecknat försäkring för bilen trots att du inte äger den eller huvudsakligen brukar den."
 
Tänk efter nu innan du handlar försäkring.
1). Din pappa har inte körkort för hoj?
2). Vem är den huvudsaklige brukaren på en 125a? Du 16, med körkort eller din farsa +40 utan körkort?
3). Om olyckan är framme. Tror du risken är störst att ditt försäkringsbolag nekar för ovan anledningar eller hjälper dig?

Var väldigt noga med att kolla villkoren och hör med Svedea och Bilsport MC först. De är inte dumma i huvudet men har nog bäst premier oavsett om den står på dig eller din farsa.
 
I teorin kallas det skenförsäkring och är inte ok, huvudsaklig brukare ska äga och försäkra fordonet. Kan tom bli anmäld för försäkringsbedrägeri, men vanligaste motåtgärden är nekad ersättning vid skada.

I praktiken ofta svårbevisat för försäkringsbolaget om ni bor på samma adress, men om farsan inte ens har körkort för fordonet eller om det är du som kraschar det så blir det lättare. Det har hänt att dom kollat upp vem som brukar använda fordonet, vem som har passande utrustning och tom kollat om registrerad ägare vet var reglagen sitter. Skulle inte teckna något mer än trafikförsäkring på det sättet, där är dom tvungna att betala ut ersättning och i värsta fall kräva dig på pengar i efterhand, vilket dom nog drar sig för att göra. Men trafikförsäkring har du å andra sidan nog råd med själv.
 
Ta bara frafikförsäkring och sätt den på dig själv. Premien är baserad på försäkringsbolagets kostnader för din åldesgrupp och där med helt rimlig.
Rimlig... Det finns ingen rimlighet i att F-bolagen utpressar unga kunder till att inte kunna köra för att de inte har råd med försäkringspremien. Har själv fått offerter på flera gånger hojens fulla värde som årspremie för enbart trafikförsäkring, det är fan inte rimligt någonstans utan rent ut sagt förbannat jävla oförskämt. De kan lika gärna säga "sorry, vi vill inte ha dig som kund", men så får de inte göra och därför sätter de våldsamt höga premier som ingen jävel, framförallt inte fattiga ungdomar, har råd med för att slippa "icke önskvärda kunder". Försäkringsbolag överlag är ett jävla pack, de tar tacksamt emot dina pengar så länge ingenting händer men när väl olyckan är framme så ska de slingra sig, skylla ifrån sig och rent allmänt ta till all världens jävla knep för att slippa betala. De är inte intresserade av att vare sig hjälpa eller ersätta, men ta betalt det kan de. Och nej, det är fan inte rimligt. Skäms som ens försöker påstå något sånt.

Tjena tjena, En kille här som snart är 16 och undrar om farsan kan skriva försäkringen på sig (det blir billigare då) för han har inget körkort för lätt mc, kan han ändå skriva den på sig själv?

Mitt råd till dig är att köpa en hoj av årsmodell 1995 eller äldre, då kan du classicförsäkra den hos Bilsport och MC för en verkligt rimlig summa. Bättre det än att falskförsäkra. Eller ja, falsk och falsk... Tekniskt sett så kan din far skriva hojen på sig själv och därmed också stå på försäkringen, och du får rent lagligen köra den så länge ni fyller i att förare under viss ålder får låna fordonet. Men du kan nog ge dig fan på att försäkringsbolagen kommer sätta sig på tvären om något händer... Antagligen har de försäkringsvillkor som säger att hojens huvudbrukare ska äga och försäkra hojen, och i värsta fall bestrider de sin skyldighet att ersätta till och med skador på annan/annans fordon med då ni brutit mot villkoren...
 
Tack för svaret! Nu sparar vi några tusenlappar hahah
Välkommen till motorcykelgemenskapen!


Kapitlet "skenförsäkring" är en burk mask som inte är rolig att öppna, men låt mig säga att de första svaren du får i tråden är direkt felaktiga - även om det är just dom du vill höra.

Du löper stor risk att bli helt utan ersättning, eller få din ersättning reducerad av försäkringsbolaget - och få en otrevlig och mycket dyr upplevelse i rättsalen om du framhärdar med krav på ersättning.

Tyvärr innehåller denna burken med mask en hög andel "min kompis känner en som" och "jag snackade med en polis som sade att..." och därför finns det fortfarande utrymme för att tro att det kan funka att skenregistrera ett fordon på annan person än den rätte för att komma undan att betala just rätt premie.

Men, det finns hårda fakta!

En villkorsstudie om försäkrat intresse i motorfordonsförsäkring - vilka konsekvenser får begreppen ”verklig ägare” och ”huvudsaklig brukare”?




Själva publikationen är ett elevarbete, och sammanfattningen är i ett rosenrött idealistiskt skimmer - så just den kan vi lämna därhän.

Men, scrolla till sidan 30 och hitta avsnittet:
5.2.2 Skenförsäkring.....................................................................................................30


Det som är intressant här är de olika rättsfallen som finns beskrivna kring ägare av både bil och MC som först valt att skenförsäkra och sedan hamnat i tvist med sitt försäkringsbolag.
Påfallande många mål handlar om finansiering av fordonet, men det beror nog mest på att det varit stora summor i ersättning som uteblivit från försäkringsbolagen, och att den skenförsäkrade upplevt att dom inget haft att förlora med att dra sitt försäkringsbolag inför tinget... *fniss*
Det är ingen vild gissning att det finns ett större mörkertal med ägare som inte fått ersättning för redan betalda fordon och därför har en mer nykter syn på det här med att kasta goda pengar efter onda.


Just sammanställningen av verkliga och verifierbara mål gör denna uppsats intressant. Man kan läsa sig till hur rätten resonerat och man ser försäkringsbolagens intentioner bakom formuleringen.

Hela kapitel 5 och del av kapitel 6 är angelägna att läsa om man vill förstå problematiken inom detta med försäkringar.


Så, jag hoppas du är kvar i tråden efter att ha fått det svaret du ville ha. Och, jag hoppas du orkat läsa något av allt det jag skrivit.

Du skall få en kort och koncis sammanfattning av mig här:

● Skenförsäkring går emot själva grunden för försäkringssystemet.

● Skenförsäkring riskerar att lämna dig helt eller delvis utan ersättning vid en olycka

● Skenförsäkring är moraliskt fel.

Men, framförallt är det fel väg in i motorcykelgemenskapen!

Att köra motorcykel handlar till skrämmande hög grad att vara beredd på att ta det yttersta ansvaret för sina gärningar. Alltid.
...och ibland också att behöva ta konsekvenserna av andras handlingar.

Att skenförsäkra visar bara på hur lite man förstått av realiteterna som en motorcyklist ställs inför. Dagligen.
En saftig försäkringspremie som dimper ner i lådan med jämna mellanrum är dessutom en bra påminnelse på hur ditt försäkringsbolag ser på chanserna till överlevnad på två hjul...

Men, låt inte detta avskräcka dig!
Shoppa runt bland försäkringsbolagen, fråga dig fram på premie på olika sorts hojar: både typ, märke och årsmodell - tills du hittar en hoj du har råd att försäkra med dig själv som ägare.
Det skiljer stort kan jag avslöja, och ibland kan man faktiskt få en bättre premie genom personligt besök hos försäkringsbolaget.


Lycka till!
 
SH har snabbt blivit moralpanik.com.

Alla bolag har olika regler men de flesta tillåter att den står på din pappa om ni är skrivna på samma adress. Ring bolaget och beskriv ärligt läget så får du ärliga svar. Lyssnar du på majoriteten här så skall du tydligen cykla trehjuling ett par år till.
 
Suck! hänvisar till inlägg 16!:tummenupp..och lycka till på vägen mot körkort!:) inlägg 15 var så långt så att jag somnade....:blah
 
SH har snabbt blivit moralpanik.com.

Alla bolag har olika regler men de flesta tillåter att den står på din pappa om ni är skrivna på samma adress. Ring bolaget och beskriv ärligt läget så får du ärliga svar. Lyssnar du på majoriteten här så skall du tydligen cykla trehjuling ett par år till.
Moralpanik vet jag inte om denna tråd är, mer "du kan göra så men det finns rätt många exempel på att om något händer så får du ingen ersättning".

Men det är klart, det kan ju vara korkat att dela med sig av sin erfarenhet också.

/R
 
SH har snabbt blivit moralpanik.com.

Alla bolag har olika regler men de flesta tillåter att den står på din pappa om ni är skrivna på samma adress. Ring bolaget och beskriv ärligt läget så får du ärliga svar. Lyssnar du på majoriteten här så skall du tydligen cykla trehjuling ett par år till.
Det är väl ingen här som har sagt att han INTE ska skaffa hoj? :va Sen kan man ju göra det mesta på minst 2 sätt, rätt och fel, och det kan ju vara bättre att betala för en försäkring som man faktiskt vet funkar den dagen den behövs, och att man köper det man har råd att äga. Jag har inte alltid helförsäkrat fordon för att det inte har varit ekonomiskt försvarbart, men jag har aldrig skrivit dom på någon annan för att slippa undan. Den moralen kan jag kompensera på andra sätt ;)
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top