tjena,en gammal man på mitt jobb äger en sp2:a.nu ska han starta upp den efter vintern. I instruktionsboken står det att man ska byta olja om den stått mer än 4 månader.då undrar han om han ska varmköra innan eller inteFollow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
tjena,en gammal man på mitt jobb äger en sp2:a.nu ska han starta upp den efter vintern. I instruktionsboken står det att man ska byta olja om den stått mer än 4 månader.då undrar han om han ska varmköra innan eller inte![]()
tjena,en gammal man på mitt jobb äger en sp2:a.nu ska han starta upp den efter vintern. I instruktionsboken står det att man ska byta olja om den stått mer än 4 månader.då undrar han om han ska varmköra innan eller inte
![]()
tjena,en gammal man på mitt jobb äger en sp2:a.nu ska han starta upp den efter vintern. I instruktionsboken står det att man ska byta olja om den stått mer än 4 månader.då undrar han om han ska varmköra innan eller inte
Tänkte bara ödmjukt välkomna mig själv till sp1 tråden...
Blev ägare till en idag. Efter hemresan på a 30 mil är känslan att jag inte kommer ångra mig.....ngnsin =) Ljudet..ljudet.....
Nere i twinträsket för alltid..

Välkommen i gänget![]()
Den är rätt törstig även efter ommappning men det är en grym hoj som helt klart är värt de!Ahh man tackar! =)
Det var tamejfan en törstig hoj iaf...lätt värt det...
Men har läst att detta går att åtgärda med powercommander?
Är jag helt ute och cyklar?
. Blått Biltemabatteri och hela utrymmet färgat utav ett blått dammlager ifrån batteriet som inte suttit fast utan vibbat hit och dit. Under verktygspåsen ligger någon elektonikdel som ej heller den sitter fast
! Är det någon som har ett bra foto på hur det ska se ut i originalskick. Detta ser ut som om hojen kanske vart lite moddad med så kallad undertail? sedan byggts åter till original! Ser ut som ingen brytt sig. Jag gillar fabrikens lösningar så tillbaka till original är det som gäller. Finns det något tricks för att få bort plastdelen/bakdelen utan att behöva spänna isär den.
Slirkoppling på SP1?
Råkade ut för en märklig sak idag då jag växlade ner lite för ambitiöst. Istället för att få en duktig bakhjulsstuds eller låsning så kändes det som att kopplingen frikopplade/slirade. Är det någon som har koll på om det sitter slirkoppling på SP1:an? Har itne kunnat läsa att det ska finnas, men detta var en klockren slirning/frikoppling. När jag sen gav gas igen så fanns greppet i kopplingen precis som det ska. Jag testade en gång till och samma sak igen.....så det var itne en tillfällighet.
/inte full koll på allt
Slirkoppling ... en klockren slirning/frikoppling... gas igen så fanns greppet i kopplingen precis som det ska. Jag testade en gång till och samma sak igen.....så det var itne en tillfällighet.
Nä men, Grattis för fan! Kan ju inte bli bättre![]()
Känner du att du prompt vill ha bakhjulsstuds så kan vi göra ett byte då jag ogärna vill ha det samma på bana![]()

Prova o byt främre o bakre spolen till att börja med.attans...nu bråkar spettan.
Prova o byt främre o bakre spolen till att börja med.
Sådana borde gå o hitta på skroten kan man tycka...
http://www.bike-teile.de/index.php?seite=startNågon som vet nån reservdels försäljare utomlands? typ tyskland...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...