Wiseguy
Medlem nr.8 sen starten
- Gick med
- 6 Mar 2003
- Hoj
- Honda CBR900RR Fireblade, CBR1100XX Blackbird
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vad har den där Superbike-lackade hojen på bild 1 för historia? Var det redaktionens race-projekt?Tänker att här måste ju vara några tvåtakts racer gobbar här. Jag är ingen "racer" men har 2 äldre NSR250R MC21 SP 1990 racer hojar i lokalen min... Kanske någon ligger på lite delar till Hondas NSR250RMC21
Jag söker, kabelhärva! Blinkers! Backspeglar! Kåpglas. Okapad bakskärm! Laddningsregulator! Luftfilter till original luftbox! Kick! Sidostöd! Kåpa över torrkoppling SP modellen! osv
Jag tittade jättemycket på 2 takt tävlingar 250-500 cc
Fast 4 takt var inte kul när det kom. Och sluta titta
Det är Lars Bossons tidigare racehoj. Standard NSR250R MC21 SP. Torrkoppling, magnesiumhjul. Ditsatt HRC kittet som hörde till hojen så att den blev ostrypt. Å så lite extra modifieringar. En bit över 60 HKR. Lars tog SM guld 12991 och 1993 med den. Bike var med och sponsrade det hela.Vad har den där Superbike-lackade hojen på bild 1 för historia? Var det redaktionens race-projekt?
HJÄLP. Har ingen nyckel. Vilket våld behövs för att få bort tanklocket...
Går det att göra snyggt?
Ta Tanken / Locket till en Låsfirma så fixar dom det.HJÄLP. Har ingen nyckel. Vilket våld behövs för att få bort tanklocket...
Går det att göra snyggt?
Tack för svar! Provade detta, men så länge det är låst går det inte...Jag vill minnas att det bara är att skruva lös insexskruvarna.
Tack för svar. Får höra mig för! Kanske de fixar de en nyckel också då?Ta Tanken / Locket till en Låsfirma så fixar dom det.

Är det rejäla grejer det där, eller vränger man sönder dyrkarna direkt tro?Bara att handla ett dyrk kit och börja öva
![]()
15 delars dyrkset med transparent lås
Detta dyrkset är speciellt utformad för att nybörjare inom låssmedsyrket fö...www.teknikproffset.se
Du kan också prova en annan Honda nyckel.Tack för svar. Får höra mig för! Kanske de fixar de en nyckel också då?
Dålig reedventil?Till er som vet! insugspulser... ???
Till ni som vet! Med eller utan tändstiften i. Ett bakåttryck blir det i högra förgasaren när jag vrider runt motorn! Inte grubblat på det tidigare. SKA DET VA SÅ?
Tack! Har tankar åt det hållet också. Är ju 35 år gammal.... Men får se/höra om den går att starta.Dålig reedventil?
Startar och går kan den mycket väl göra med dålig reed, speciellt om du har två cylindrar. Ta ventilerna och sätt dom mot munnen och sug så märker du. Om dom inte sluter helt tätt så blås lite så du får lite kondensfukt och prova igen och hjälper inte det så är det nog dags för nya membran.Tack! Har tankar åt det hållet också. Är ju 35 år gammal.... Men får se/höra om den går att starta.
|
|
KTM och Husqvarna återkallelser
Pressreleaser från KTM och ... |
|
|
Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO
Vulkanen Teide vakar över o... |
|
|
Äventyr i Algeriet
I januari åker Allt om MC t... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Direkt från Teneriffa! Förs... |
|
|
CIAO ITALIEN!
Pressrelease från KTM: ... |
|
|
Nu jobbar vi med Katalogen!
Idag startar vi det digra a... |
|
|
Nu jobbar vi med Katalogen!
Idag startar vi det digra a... |
|
|
Provkörningsvecka, KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Bike är på plats på sommarv... |