Honda CBR 1000/600 RR-Tråden

  • Thread starter Thread starter MC Doktorn
  • Start date Start date
För att fortsätta på Fjädringsspåret, när bör man byta olja i gaffeln?
Det kostar ju några spänn för oss som inte kan göra själv så man vill ju att det ska vara behövligt isåfall. Har kört 1300 mil.

/N
 
CBR 1000RR -06 baken....

....behöver en skylthållare modell mindre. Förslag? Miniblinkers?

Har kollat runt lite, men undrar hur en del löst det. Jag tycker att det saknas bilder på forumet här....

/PHasma
 
jaha det var i denna tråden man skulle annonsera att imorn så blir jag förhoppningsvis också stolt ägare av en cbr600rr wiiiie :banana

ska iaf iväg te hgb o kolla en so wich me luck boys!!!
 
hrmrm

är det någon här som har råkat ut för olje läckage på sin cbr1000-04.
min läcker olja, har inte hittat från var än märkte det idag,det är bara under drift som den läcker.min har gått 1150 mil.
 
isse skrev:
2133036 För att fortsätta på Fjädringsspåret, när bör man byta olja i gaffeln?
Det kostar ju några spänn för oss som inte kan göra själv så man vill ju att det ska vara behövligt isåfall. Har kört 1300 mil.

/N
skulle tro att man kan byta varannat år

750-R skrev:
2132473 Hej hörrni igen! Ursäkta om jag bara hör av mej när jag behöver hjälp. Nu till problemet. Bytte olja, stift och justerade ventilerna. Tog då bort kylet,luftburk och tank. Nu när jag startade i vår hostade hojen till nån gång har aldrig gått som i sommras. Köpte till och med nytt batteri ingen förbättring. Hyr in en meck i kväll för att kolla upp så att inga kontaktstycken sitter fel. Nu när jag provar tänder den inte ens till som den gjort förut. Har till och med provat med kupévärmare riktad mot motorn i 1 timme. Har hänt förut att den surat ner sig när det varit kallt ute. Nån vänlig själ som kan ha nåt tips, :Bugar :Bugar

Gammal bensin ?
 
coolrob skrev:
2134462 jaha det var i denna tråden man skulle annonsera att imorn så blir jag förhoppningsvis också stolt ägare av en cbr600rr wiiiie :banana

ska iaf iväg te hgb o kolla en so wich me luck boys!!!

Grattis i förskott! hoppas det går bra då!! :tummenupp
 
Dååå får ni passa på att hälsa mig välkommen till denna tråden.
Det blev en smått oplanerad 1000RR för mig idag... :yoparty
 
Någon som köpt krashpuckar till en cbr 1000 -06??

vart sätter man dom??
slipper man göra hål i kåpan?

har hittat på många ställe men dock ej till -06:an.
 
krashpuck

hellstok skrev:
2138741 Någon som köpt krashpuckar till en cbr 1000 -06??

vart sätter man dom??
slipper man göra hål i kåpan?

har hittat på många ställe men dock ej till -06:an.
valtermoto har en sats med adapterplattor så slipper man borra hål.
 
cbr 1000 rr verktyg

JoUh skrev:
2137069 Dååå får ni passa på att hälsa mig välkommen till denna tråden.
Det blev en smått oplanerad 1000RR för mig idag... :yoparty

Grattis, jag köpte min förra fredan, men jag undrar var man kan få tag i en orginal verktygssats till cbr 1000 rr, fick ingen med när jag köpte den (bortappad?)
 
2ono skrev:
2134606 skulle tro att man kan byta varannat år



Gammal bensin ?


Gamla bettan sparkade igång idag. Hojen hade surat ner stiften, efter lite gnuggande så startade den äntligen. Så nu kan man slänga depressionstabletterna. :D
 
750-R skrev:
2143250 Gamla bettan sparkade igång idag. Hojen hade surat ner stiften, efter lite gnuggande så startade den äntligen. Så nu kan man slänga depressionstabletterna. :D

Yeaahhhiia :yoparty
 
När jag har :tuttar med mig på hojjen och kör typ i rondeller och korsningar etc så tycker jag hojjen tar kurvorna bättre. nån mer som märkt av detta?
kör inte speciellt fort etc eftersom jag har passagerare.
har suttit och funderat på om det kan bero på att passagerarna lutar osv. men jag tror det beror på den extra vikten.
kan det vara så att jag behöver ställa om bakdämparen/fjädern?. väger typ just under 90kg
 
DwD skrev:
2149346 När jag har :tuttar med mig på hojjen och kör typ i rondeller och korsningar etc så tycker jag hojjen tar kurvorna bättre. nån mer som märkt av detta?
Japp men det är ju fullt normalt, det blir mer tyngd i hojen när man har passagerare, så på nåt sätt lägger den ned sig lite lättare i kurvor (om person kan luta). Det är inget som är fel, jag vet precis vad du menar.

/N
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top