Honda CB1000RA kontra Yamaha FZ1

Jag vill ja en hoj som har hyfsat bottenvrid och är smidig att köra. Min FZ6 va skitkul och jag trivdes bra med den men lite väl höga varv innan det hände något.

Ungefär det jag menade tidigare med sporthojsmotor.(ser att vissa är redan nu inne lite på det). Väljer du att handla en begad Honda så se gärna till att den är färdigmoddad med system, filter, pc och en bänkning.
 
Det där pratet om att Fz1 skulle ha dåligt mellanregister börjar bli tröttsamt.
Se bifogad bänkning gjord strax efter inkörning på den 2008 som jag hade.
Den blåa körningen är alltså med slipon, pc5, kn-filter o modad luftburk.

Jämför gärna intervallet 6k-8k med andra 4-cyl 1000 cc.
Finns säkert dom som är bättre men sämre än snittet lär den inte vara och kommer man från 600 cc lär man verkligen inte sakna vrid.

DSC_000001.JPG
 
FZ1 alla dagar i veckan! Alla veckor i månaden och alla månader året om med...:tummenupp:yoparty
 
Ducati streetfighter/monster, Aprilia tuono innan v4 var det twin, suzuki sv1000/tl1000, honda firestorm

alla är bättre än fz-1:brynad
 
Monster?
Är inte den rätt slö?
Hur ligger de andra i försäkringspremie?

Varför är alla de bättre?
 
Suzukin är ful, Aprilian vet inte, och Monster... tilltalar mig inte alls.
Fler förslag? :tungan
 
Last edited:
Kollade försäkringspremie på Aprilian, helt ok!
Men inga just nu i min prisklass... inte på blocket iallafall, så vet inre vad man får gör typ 50000.

Tror KTM är för hög? Klarar max 81,5 om hojen är smal över sadeln... tyvärr går många hojar bort då om man inte ska lägga ett par tusen på att sänka den.

Tack för alla förslag! :hej
 
Stirra dig inte blind på antalet hästkrafter.
Ett bra väghållning och bromsar är viktigare än man tror.
På små vägar känner man sig mycket snabbare när kan vara lite hårdare på gasen o varva en mindre hoj bättre.

En twin har annat vrid än en rad4
 
FZ1: Roligare motor(mer effekt), stabilare chassie, klumpigare i låg fart, fotpinnar sitter för långt fram och är så stora så dom upplevs vara ivägen när man ska ner med benet vid stopp(är man lång så tänker man inte på det), aningen diffus körupplevelse då styre och fotpinnar är gummiupphängda samt lite segt svar på gasen(gummisnodd).

CB: Upplevs lite slö på topp, mjuk/svampig framgaffel(hela hojen blir orolig om man prickar en svacka/upphöjning med nedlägg i lite högre fart), mer känsla av kontakt med hojen och direktare gassvar, smalare och smidigare tank men inte samma storhojskänsla som hos fz1.

Slutsatsen är alltså att om du ska köra mkt i stan bland trafik så är cb smidigare och mer lättkörd men ska du köra lite mer sportigt i högre fart så är fz1 bättre/roligare. Detta gäller stdhojar.
 
triumph speed triple kanske kan vara ett alternativ
 
H___P,
Då får jag spara mer pengar, både till inköp och försäkring :lol
Haft R6 som senast... har inte så många tyngre hojar att jämföra med körmässigt. Hade gärna haft en R1 men går ju inte att försäkra knappt... om man inte ska bli ruinerad vill säga.
 
Last edited:
Nån som tycker att CB1000RA eller FZ1är snygg får en ju att undra. Bägge har säkert uppenbara kvalitéer, men estetiska är de inte.

Ska man ha en snygg nakenhoj får det ju bli en Moto Guzzi Griso eller möjligen en Ducati Monster av lämplig sort effektmässigt. Visst är det kul med effekt, men känsla och väghålling är ju minst lika viktigt.

Mil ska man inte vara rädd för bara hojen är väl omhändertagen.

Pengar handlar ju bara om prioriteringar ;)
 
Last edited:
Nån som tycker att CB1000RA eller FZ1är snygg får en ju att undra. Bägge har säkert uppenbara kvalitéer, men estetiska är de inte.

Ska man ha en snygg nakenhoj får det ju bli en Moto Guzzi Griso eller möjligen en Ducati Monster av lämplig sort effektmässigt. Visst är det kul med effekt, men känsla och väghålling är ju minst lika viktigt.

Mil ska man inte vara rädd för bara hojen är väl omhändertagen.

Pengar handlar ju bara om prioriteringar ;)

Hahaha! Tur att man har olika smak ;-)

Känner väl mest att jag inte vill låna massa pengar till en hoj när jag inte vet hur mycket jag kommer att köra den.
Hade jag haft pengar i massor hade jag köpt en Yamaha MT-10, utan tvekan :yoparty
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top