Hojtjöp till 2008...blir galen!

Betalar 4400kr/år för helförsäkring hos if för min R6 -03. dock 25kw reggad(strypning borttagen):tummenupp
 
den heter väl smc/folksam försäkring man kan ta den om man är med i smc och går man kursen 5% till, det visste jag inte att man betalar samma premie oavsett om den inte är aktiv i trafik :confused: .
Jag har helf/år bara genom folksam. skrapar skattemärket, ställer av den under vinterperioden låser fast den, det jag pröjsar då är deras garageförsäkring, det är definitivt mkt billigare månadspremie.

Du måste ha genomgått kursen minst steg 1 för o få teckna.Saknar du kursen o du tecknar ändå så får du ett påslag på självrisken pm det händer nått..Är osäker om det där med avställning ska kolla upp det..Jag har smc förs. o jag tjänade ca:2500/år:tummenupp http://www.folksam.se/forsakringar/motorfordon/mc/smc/speciellakrav
 
Last edited:
testa ER6:an (N modellen). Jag körde den i våras på anderstorp, har även kört massor på gatan, sjukt rolig hoj!! Första året har du även vagnskada= betalar för halv. förs. men får en helf. första året. Inte dyr heller, oavsett om man köper en ny eller inte :tummenupp
 
Du får ställa av hojen om du har SMC-förs men premien kvarstår. Det är en årspremie som är jämnt fördelad över hela året. Rabatten var bra mycket mer än 5% för min del.. handlade om närmare 10k/år mindre. Hittills har SMC-Folksam varit väldigt hjälpsamma - från första början med offerter och frågor fram till min olycka i förrigår.

Om du anser att 17500 är mycket så tittar du på fel typ av hoj. I ditt fall skulle jag helförsäkrat och blundat för kostnaden (du sa ju att du hade bra ekonomi). Hondas märkesförsäkring är klockren för den gruppen av människor som faller inom dess åldersspann. För mig hade självrisken hamnat på 50k vilket tillsammans med premien på 36k aldrig skulle lönat sig.
 
den heter väl smc/folksam försäkring man kan ta den om man är med i smc och går man kursen 5% till, det visste jag inte att man betalar samma premie oavsett om den inte är aktiv i trafik :confused: .
Jag har helf/år bara genom folksam. skrapar skattemärket, ställer av den under vinterperioden låser fast den, det jag pröjsar då är deras garageförsäkring, det är definitivt mkt billigare månadspremie.

Medlem i SMC = 10% på vanlig hojförsäkring, avställningsbar.

Avancerad utbildning med SMC = Helårsförsäkring eller 35-års försäkring med "mycket" reducerad premie. Välj mellan hel/halv (går att skifta sommar/vinter). TÄNK på att det är 25% självrisk på allt (alltså även stöld o brand).

Konstigt att det inte skiljer i dina beräkningar, så här ser mina ut.

Vanlig försäkring = 13100 kr/år (Helförs. i 6 mån = 11000kr, avställd 6 mån = 2100kr)

Försäkring m. utbildning = 7500 kr/år (Helförs. i 6 mån = 5250kr, halvförs. i 6 mån = 2250kr)
Kursen räcker att gå vartannat år och kostar ca. 1500kr = 62,50 i månaden :)

Jag vet att Folksams kundservice är under all kritik och ofta lämnar felaktiga uppgifter. Men ring och fråga igen, det ska löna sig med utbildningen.
 
när jag snackade med Folksam om SMC försärking eller ej så var skillnaden hyffsat stor, men man måste ha Sporthojskursen klar innan man kan teckna SMC försäkring hos Folksam, så de är 4 helger med utbildning innan du kan få teckna SMC försärking på en klass7 hoj.

jag skulle gå från 2300:- till 1250:- per mån Helförsäkrat /helår med Folmsam å SMC försäkrat på min R6a från 2001.

Stirra er för bövelen inte blinda på månadspremien, smc försäkringen har LÖJLIGT höga självrisker!
 
WR450 motardkittad från Motorhuset i Nyköping :yoparty

Man får bara inte roligare för så lite pengar :tummenupp
 
Stirra er för bövelen inte blinda på månadspremien, smc försäkringen har LÖJLIGT höga självrisker!
Precis vad jag tänkte säga. Men chili det verkar som du tjänar på ditt.
min är likvärdig faktiskt något billigare per år och lägre självrisk :D.

Olsson84 Vad blire för hojtjöppp bara 600 modelerna som gäller??
 
Olsson84, inte lämna din tråd i sticket nu. Vad lutar det åt?

Hur ligger en Viffer800 till då försäkringsmässigt? Det är ju ingen R hoj, men skojhoj är det. Eller en F800S (bmw). Tycker dom är rätt trevliga, och försäkringarna är riktigt bra.
 
polaren har yamaha r6 06a då va de helt ny när han köpte och han är missnöjd för både acceleration och bränsleförbrukningen man måste varva som fan då driker den nästan som min gamla bmw 740 med v8 motor
 
Så klart inte men har ju kollat på Gixxer 600 från typ 98-99, sugen men tycker yzf600 är snyggare.
Nästan samma försäkring på gixxern som på r6:an, skiljer 2tusen.

Har du nå andra förslag eller??

Köp min ZX9R -97, billig försäkring, och hyffsat mycket effekt (bänkad till 139,9 hk på bakhjulet), snygg som f-n....
 
Köp R6:an för fan 17000kr/år e ju nästan gratis.......Riktigt bra cykel!!!
 
Om du inte tvunget vill ha en kåphoj så skulle jag vilja föreslå en FZ6-N -07. Skönaste hojen jag haft att köra på länge och billig i försäkring med om du köper 78 hk varianten och sen tar bart strypningen till full effekt (fixat på 1 minut max). Strypningen består av ett extra bläck på gasspjället som gör att du inte kan öppna upp gasen för fullt. Den är väldigt lättåtkommen så bara att bocka undan sen får du ut 98 hk istället för 78 hk :). Kommer att få betala ca 2800 kr hos bilsport för den hel/helår under nästa år. Första året bjuds det ju på vagnskadeförsäkringen :). Bor inne i centrala Helsingborg. Blir ju säkert lite dyrare för dig eftersom att du bor i stockholm, men nog rätt mycket billigare ändån än en kåphoj misstänker jag. Och sen så är det ju en Yamaha :) och Yamaha ska man ha :yoparty
 
Precis vad jag tänkte säga. Men chili det verkar som du tjänar på ditt.
min är likvärdig faktiskt något billigare per år och lägre självrisk :D.

Olsson84 Vad blire för hojtjöppp bara 600 modelerna som gäller??

Nja...kollar på det mesta men en 600 hade ju vart fint, allt uppåt med bra klipp är ju dyra att köpa och försäkra.
Får fundera hela vintern och ringa runt å trakassera alla försäkringsbolag med frågor, dock så har jag upptäckt att Salus Ansvar ligger bäst premiemässigt...tack för alla tips!
 
Precis :tummenupp Den nya modellen av Suzuki SV650S är ju en riktigt trevlig hoj. Kanske inte det värsta öset men ett trevligt chassi och billig att försäkra.

Not my cup of tea men jag hinner säkert bli sugen på en sån också, lite surt att man inte kan provköra nå hojar på vintern...
 
Stirra er för bövelen inte blinda på månadspremien, smc försäkringen har LÖJLIGT höga självrisker!

Jag förstår ert tankesätt... men om vi nu snackar om en sporthoj från -98 med en prislapp på max 30.000kr.

Folksam (m. utbildning) tar 25% i självrisk, skrotar du hela hojen = 7500kr i självrisk.

De andra bolagen tar i runda slängar 6000kr.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top