Helsystem - förgasarjustering?

McB

Moderat(or)
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Göteborg
Hoj
Senare...
Kommer - om allt går vägen - snart vara ägare av ett Akrapovic helsystem, och har lite frågor om följderna av monteringen.

Hojen min ska in på service nu på vårkanten, och enligt teknikern på Lugnets MC här i Borås så utför de en förgasarjustering i 1000-milaservicen.

Om jag monterar systemet innan service, kan jag då förlita mig på denna förgasarjustering, så att jag kan vänta med dynojet-kittning tills plånboken tillåter detta? Kommer också att montera ett K&N-filter innan service, så att allt blir som det "ska" vara.

Vad tror ni?
 
Jag tror knappast att de kör hojen i bänk och ställer in förgasarna så att de matchar ditt rör. MC-mekaniker är lata djur som inte gör mer än vad som absolut krävs. Går hojen, rör de inget typ.
 
Med förgasarjustering menas väl att de kikar på synkningen och kanske gör rent nått, det innebär inte att de kör cykjeln i bänk med lambasond och justerar in den efter ditt system. Om du både monterar helsystem och K&N-filter så kommer din hoj att gå magert som satan, speciellt i vårluften. Chansa inte utan gå upp några steg i munstycke när du monterar grejorna.
 
Så det är värt att göra service först, och sedan lämna in för bänkning och riktig justering?
 
Nyheter
Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Back
Top