Helljus bländar polislaser?

Allt går. Det svåra kostar bara lite mer och tar lite längre tid.

Alla specifikationer för polisens laser finns tillgängliga eller gå att ta fram. Eftersom en människa har tagit fram den tekniska pryl som används så finns det, troligtvis, en smartare människa som, med tillräckligt med tid och pengar, kan komma på hur den ska störas. Det finns en hel industri som inte gör något annat. Kallas försvarsindustrin.

MEN, och här kommer det stora men:et. Är det värt det? Kan jag tänka ut en pryl som, med rimlig tillverkningskostnad, går att sälja som en konsumentprodukt till tillräckligt många innan polisen kommer på hur de ska gå runt min produkt? Är jag som konsument villig att lägga 6000 kr på en pryl som, rent statistiskt, kanske kan spara mig 4000 kr?

Om laserstörare funkar? Inte den blekaste. Har på tok för lite utbildning i fysik och elektronik för att kunna göra den bedömningen. Men det är en kul tråd att läsa.

Jo, allt går. Tex så kan man när man detekterar en laser skicka en kraftig EMP i laserns riktning och bränna den... ;) Det borde ju till och med vara lagligt fortfarande. Det är ju varesig en varnare eller störare. ;)
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top