Högfartsbana med undanmanöver tips?

isidor 1

Sporthojsnörd
Gick med
18 Nov 2010
Ort
Ulricehamn
Hoj
ktm690 enduro r 2011Yamaha MT09 årsmod14 Honda vtr 07såld Kawasaki er6F 09 såld defenda pro250x års mod 12 såld Suzuki 350 L ÅRS MOD 91 såld husqwarna wr360 års mod 95 såld atv hi-bird 200cc såld
Tjena!
har kört högfartsbana med undanmanöver i dag funkade inget vidare, ibland körde jag fel om konerna , nästa gång kunde jag glömma runda nån kon på slalomdelen mm samt hade fel spårval när man vände har nån nått bra tips på vad man ska tänka på ska köra den nästa tisdag hoppas på att man ska få den sitta då :huvet
 
Det är väl bara till att öva mer låter det som ;)

ja det är sant första gången jag körde krypfart funkade det inte alls andra gången gick det riktigt bra tror det blir samma här :gnissla
 
Ta det lugnt, kör den sakta tills du hittar så du slipper stressa över att det ska gå fort innan du vet var du ska köra. Det tar inte många rundor, kolla på en skiss av banan nu är nog en bra idé.

Sen handlar det bara om att tänka på vilken sida man ska köra, rätt spår in i undanmanövern så är den busenkel, jämnt tempo så det inte blir ryckigt. Titta dit du ska och inte konorna!

Sen är det plättlätt.
 
börja köra banan i låg fart sen när du känner att du börjar få kläm på det hela då kan du öka farten lite eftersom.
 
Om första svängen är åt vänster så kan man med fördel välja att ligga långt till höger i "korridoren".
 
Om första svängen är åt vänster så kan man med fördel välja att ligga långt till höger i "korridoren".

fick dom tipsen av körskole läraren men fan ibland låste hjärnan sig det att inte titta på konerna låter vettigt
 
fick dom tipsen av körskole läraren men fan ibland låste hjärnan sig det att inte titta på konerna låter vettigt

Det är allmänt ett tips du ska följa oavsett var du är med hojen. :) Upp med blicken och titta dit du vill komma. Tittar du rakt ner på en kona kommer du inte åka rätt. :)
 
Första svängen

Såsom någon nämnde i tidigare inlägg, infarten vid första konerna är viktig (att ligga nära höger kon om du ska svänga vänster och vice versa). Jag fick mycket bättre flyt i körningen när jag fick till första undanmanövern bra (får bättre/mindre stressad infart till slalomen).
Se bild i detta inlägg:
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?p=4246452#post4246452

/Wille
 
När jag skulle göra högfart osv, så ritade jag upp banan på ett block och sen visualiserade jag det genom att rita mig igenom banan :)

Jag vet inte om det hjälpte, men det gjorde mig jäkligt säker på hur banan skulle köras, och jag upplevde den aldrig som svår.

Kanske värt att prova? :)
 
Håll blicken högt och hitta ett bra spårval som gör att du smidigt klarar vändningen. Kör sedan samma spår hela tiden. I vändningen ska du vrida huvudet och titta dit du ska, inte dit du är på väg.

Vet du vad motstyrning är?
 
För mig hjälpte det att placera fötterna längre ut på fotpinnarna. Då slutade jag att slå i konerna eftersom jag bättre "kände" bredden på hojen. Innan dess tenderade jag att slå till med de två centimetrarna av fotpinnarna som stack ut.

Sen är det där som någon annan skrev att visualisera jättebra, och att lägga sig rätt i korridoren. Lycka till! Själv ska jag upp till bevis på måndag.
 
- Blicken en bit framåt
- Slappna av och njut av att du faktiskt kör motorcykel!
Det är lätt att glömma att man faktiskt gör något riktigt kul under "lektionen" - många
tänker alldeles för mycket på att man måste klara allt med en gång!
- Börja med lägre och jämn fart, öka successivt...
- Lyssna på "majjen" om spår etc...

Traggla på och lycka till!
 
Har du tänkt på att det inte är samma avstånd mellan sista konan i 'korridoren' och hindret, som det är mellan hindret och första konan i slalom delen? Jag har för mig att man behöver vara på väg tillbaka i svängen när man är i jämnhöjd med hindret.

När jag körde upp så påbörjade jag svängen redan inne i korridoren. Det kunde man tjäna c.a. två meter på. Man ligger redan på sväng på vägen ut ur korridoren och vinner därmed avstånd till hindret. Alltså: Skall du göra undanmanövern åt vänster så ligger du till höger i korridoren och påbörjar vänstersvängen c.a. två meter in i korridoren.

Jag hoppas att de inte ändrat avstånden sedan jag körde upp. I så fall blir dessa råd rätt värdelösa :)
 
Har du tänkt på att det inte är samma avstånd mellan sista konan i 'korridoren' och hindret, som det är mellan hindret och första konan i slalom delen? Jag har för mig att man behöver vara på väg tillbaka i svängen när man är i jämnhöjd med hindret.

När jag körde upp så påbörjade jag svängen redan inne i korridoren. Det kunde man tjäna c.a. två meter på. Man ligger redan på sväng på vägen ut ur korridoren och vinner därmed avstånd till hindret. Alltså: Skall du göra undanmanövern åt vänster så ligger du till höger i korridoren och påbörjar vänstersvängen c.a. två meter in i korridoren.

Jag hoppas att de inte ändrat avstånden sedan jag körde upp. I så fall blir dessa råd rätt värdelösa :)

Exakt!!! Det gäller att påbörja undanmanövern tidigt som satan...
 
Dagen innan min uppkörning tog jag en lektion "för säkerhets skull". Bara för att slutöva högfartsbanan. Allt gick skit. Koner flög till höger och vänster och jag blev riktigt orolig inför uppkörningen. Efter jobb körde jag iväg till uppkörningsbanan och gick runt på denna i över en timme för att komma på vad jag gjorde för fel. (anledningen var att ingången till undanmanövern gjordes för sent och med fel vinkel, dvs jag skapade inte "utrymme" innan)

Visualiserade acceleration, växlingar, svängar, känslan i kroppen. Allt, allt, allt.

Så här typ:
Start, 2 snabba uppväxlingar, ta höjd inför undanmanöver, snabbt vänster höger, en två tre kurver släpp gas, rulla, bromsa, sväng runt, accelerera vänster om konen, två svängar, konstant fart, bromsa hårt.

Hemma gick jag igenom detta i huvudet om och om igen. Säkert 300 gånger (skojar inte). När jag dagen efter skulle köra upp var det bara att under uppvärmingen köra den ett par gånger för att

Nästan allt sitter i huvudet och en bra linje.
 
Det här med vikten av var man tittar kan inte understrykas tillräckligt, 90 % av min ringrostighet försvann när jag kom på mig själv med att titta alldeles för nära hojen. Titta låååååååååångt bort, dit du ska.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top