Gjuta i plast/glasfiber/kolfiber

Kalle Strandman, finns i Västerås. Han kan gjuta i glasfiber/kolfiber.
 
Annars gör man själv. På biltema säljs både polyester, epoxi, glasfibermatta och kolfibermatta av vettig kvalite. Jag köper mina kolfibermattor mm av en lokal båt tillverkare som gör tävlingsbåtar/kanoter.
Sedan får man först göra egna gjutformar. Finishen på dessa avgör hur slutresultatet blir. Mycket jobb mao.
Själv gör jag bara till husbehov till egna Rejs Duken. Jag känner inte att man kan ta betalt för allt nedlagt jobb... Gör du själv måste du använda andningsskydd, bra ventilation handskar mm. Epoxi är inte att leka med! Sedan behöver man utrustning så att man kan vacumsuga formarna i alla fall om man jobbar med kolfiber/ epoxi. Lycka till! Se bifogad bild på formar under arbete till kylarskydd Kåtis Duke 690..:tummenuppIMG_5694.JPG
 
youtube har massor med folk som lagt upp tips och råd, allt mellan mc grejor till modellflygplan. positiv och negativ gjutning, bagging och formtillverkning- sök på english efter grp moulding, glasfibre moulding etc etc.

//jj
 
Fråga på bara, ska försöka svara på det jag kan då jag jobbar med det sedan ett par år tillbaka.
 
vänta nu, ska du bygga ny kåpa inkl plugg och formar?
låter som du borde börja med lättare, tex gjuta av en bakdel och lära dig mycket då.
Att gå från, som det verkar, låg kunskapsnivå direkt till att ta fram eget är ett mycket stort steg.

Skrivet i all välmening.
 
Last edited:
det finns ingen bakände att gjuta av. Det är lite av grejen, jag bygger en bagger som är 100% unik. Men det löser sig, jag får försöka och lära av misslyckande.
 
Framkåpan kommer ju bli den svåraste :) men men, jag har aldrig varit rädd för att misslyckas
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top