Gamla enstånkor

men
Köp den här, det är en kompis till mig som säljer den. En småkubikare för kaffepengar, precis som du vill ha det


Fast den står ju inte nästgårds, så det kanske är kört ändå.
Nu var den tydligen såld. Han har blivit messad hela natten av såväl folk som fä. Mestadels det senare visar det sig. Det verkar inte spela någon roll om det är en bil eller motorcykel man säljer, en viss prisklass verkar dra till sig samma typ av spekulanter oavsett.
 
...åsså var det Eurokraven då.
I USA säljer de fortfarande 650L nya, så borde väl inte vara något problem. Bara sätta liknande smog-kit eller vad det heter som kunden plockar bort direkt. Eller investera lite och sätt på ett insprut-system, om KTM kan få 690 godkända så kan nog Honda fixa till en 650 med.
 
men

Nu var den tydligen såld. Han har blivit messad hela natten av såväl folk som fä. Mestadels det senare visar det sig. Det verkar inte spela någon roll om det är en bil eller motorcykel man säljer, en viss prisklass verkar dra till sig samma typ av spekulanter oavsett.
Finns det alltså folk som frågar om "sista priset" på en hoj för 5000kr?
 
Den "tog slut". Jag körde den flera somrar i rad utan problem, men en dag ville den inte varva ur längre. Gick inte över 80km/t. Den blev svårstartad, och när jag nån gång fick igång den hostade och spottade motorn innan den dog igen. Jag gjorde ren tanken och fyllde på ny bensin. Jag bytte tändstift, tändhatt + tändkablar och tändspole. Sen regulator/likriktare. Nästa grej att byta var cdi-boxen, men den kostade åtskilliga tusenlappar så det fick vara. Vid det laget var hojen obesiktigad, däcken behövde bytas och drivlinan var slut. Förgasarrenovering fanns också på agendan, men jag var rätt trött på hojen vid det laget så jag sålde iväg den för ett par tusenlappar.
Jag hade länge varit sugen på en mindre enstånka, mer lättmekat och ballt ljud. Tyvärr så hade hojar som Yamaha SR400, Honda XL250 och liknande dragit iväg prismässigt vid det laget, förutom att de var svåra att hitta ö h t oavsett pris. När såg nån en SR400 till salu senast? Där står jag nu, med bara en Suzuki GP125 att erövra vägarna med. Eftersom enstånkor av alla storlekar blivit svåra att komma över så lutar det åt en ny CB400 eller liknande, alla japanska fabrikat har sina 400cc från 80-talet.
Du skulle nog behöva en nyare hoj med garanti.
 
I USA säljer de fortfarande 650L nya, så borde väl inte vara något problem. Bara sätta liknande smog-kit eller vad det heter som kunden plockar bort direkt. Eller investera lite och sätt på ett insprut-system, om KTM kan få 690 godkända så kan nog Honda fixa till en 650 med.
Ja, fast det var ju det dom gjorde med 450L. Den hade 45 hk i Australien och Nordamerika (ej cali?). Det som skilde var luftbox och programvara. Vilket gick att ordna med en box och en tratt till luftburken.

Misstaget var nog mer i marknadsföringen, och det faktum att den var lite djävulskt dyr.
 
...åsså var det Eurokraven då.
Avgaskraven kommer att undanhålla en massa kul fordon från Europamarknaden, då det är en skitliten marknad för t.e.x 250-400cc sporthojar och annat som säljer bra i asien.
(små stånkor säljer ju jäkligt bra i sydamerika, modeller som aldrig kommer hit)

Jag tycker att varje importör skulle ha frikort på 999 hojar av varje modell, men om dom ska ta in 1000 till europa måste dom uppfylla avgaskraven.

Visst då skulle dom sääkert frikostigt tillverka både en Rossi-edition och sedan byta dekalark och göra en Biaggi-edition av samma hoj och ta in 999+999st.
Men vore det verkligen hela världen?
 
Finns det alltså folk som frågar om "sista priset" på en hoj för 5000kr?
Jodå, det finns det. Det spelar ingen roll om man sätter ett pris på 5k eller 20k, vissa ska tydligen skambuda oavsett om cykeln är värd priset eller ej.

Som tur är finns det även folk som har förstånd att känna igen en bra affär när de ser den.
 
Jag gav runt 10.000:- för min TDR250 omkring 2015, tyckte det var jordens kap?

Den första fabriksmotarden kommer alltid stiga i värde, det tar nog 5-10 år till 100.000:- men den är stark kandidat
Utan att ens titta skulle jag tro att en HP2 Megamoto är en respektabel bit norr om 100 papp idag.
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top