Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Så otroligt bra med detta forum. Tackar o bockar för alla svaren jag fått..Här är förresten en tråd i samma ämne: http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=218905 med lite tips och erfarenheter.
Jag gymmar ju inte för att bli stor, jag ser ungefär likadan ut nu som för ett år sen, helt annan konsistens baraStyrketräning är nog det sista du ska göra. Om det inte är med din kropp. Inte äns crossåkarna i usa tränar styrka jo en, Mike LaRocco men han är en medelmåtta. De bästa där kör roddmaskin eller cyklar eller springer.
Här har du mina tips.
Åka hoj är nog bäst (Cross och enduro)
Roddmaskin
Springa
Cykla
Pilates (mycket mage rygg)
Yooga
Olika koordinationspass
Ingen kör fortare för att de har stora biceps![]()
En motionsform som inte lämnar någon kroppsdel oberörd är ländskidåkning men med tanke på att du bor i varberg så är nog bästa alternativet inlines/rullskidor! Gör du detta har du hela paketet förutom kanske underarmsträning.
Styrketräning är nog det sista du ska göra. Om det inte är med din kropp. Inte äns crossåkarna i usa tränar styrka jo en, Mike LaRocco men han är en medelmåtta. De bästa där kör roddmaskin eller cyklar eller springer.
Här har du mina tips.
Åka hoj är nog bäst (Cross och enduro)
Roddmaskin
Springa
Cykla
Pilates (mycket mage rygg)
Yooga
Olika koordinationspass
Ingen kör fortare för att de har stora biceps![]()
Det ser inte ut som någon har nämnt mountainbike-cykling än, så då gör jag det. Förutom att man har nytta av all två-hjulingsvana man redan har så är det bra träning och sjukt rolig sådan med en schysst cykel.![]()
Bråkdel å bråkdel, en XC-cykel kan lätt kosta runt 20kkr, + trampor, skor mm, för en DH-cykel kan du lätt lägga på 10-20 papp tillDessutom hittar man allt man är van vid där. Sociala umgänget, kolfiberprylar osv osv...
Skillnaden är att allting bara kostar en bråkdel (i början), man kan ta en öl efteråt och man slipper betala försäkring.
/Fredde


|
Aprilia skriver historia
Fyra Aprilia i topp fyra. S... |
|
|
|
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich lanserar tre sky... |
|
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Pressrelease, Borgo Panigal... |
|
|
Nytt i MotoGP till 2027
MotoGP inför nytt helgforma... |
|
|
Fyra nya Triumph-modeller
En helt ny Bonneville T40, ... |
|
|
|
Seriösa mc-kläder till bra pris
Raven Moravia TX Air+: Seri... |
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |