Färre förare i 125/250 GP?

  • Thread starter Thread starter sandstream
  • Start date Start date
Tillverkningen av 125R och 250R hojar går knappast med vinst. Yamaha tillverkade sju stycken TZ250 och tretton stycken TZ125 under 2007....
 
Och det gäller även vid träning?
Så före 13 års ålder är det minimoto som gäller?

Måste ju börja planera sonens karriär :D
 
Konstigt att tillverkarna inte ser chansen till att sälja en massa hojar till nationella serier och sparkar igång den gamla 400 cc sporthoj segmentet i ny tappning som var poppis för 10-15 år sen.

dom skulle säkert återigen bli poppis även på gata pga försäkring


VFR 400, RVF400RR, ZXR 400, GSX 400 RR, FZR 400 RR mm :tuttar
 
2932430 Konstigt att tillverkarna inte ser chansen till att sälja en massa hojar till nationella serier och sparkar igång den gamla 400 cc sporthoj segmentet i ny tappning som var poppis för 10-15 år sen.

dom skulle säkert återigen bli poppis även på gata pga försäkring


VFR 400, RVF400RR, ZXR 400, GSX 400 RR, FZR 400 RR mm :tuttar
Fast de hojarna var ju aldrig särskilt poppis i Europa/USA utan enbart i Asien.

2932428 Och det gäller även vid träning?
Så före 13 års ålder är det minimoto som gäller?

Måste ju börja planera sonens karriär :D
Minimoto och sedan Metrakit 80cc från 12 år. Du kommer lära dig allt om tvåtaktare. :hihi
 
Last edited:
2932446 mja södra europa verkar ju krylla av dom, tror nog det skule bli ett visst sug om det dessutom kördes rr serier med hojarna, och andra sidan är det ju väldigt nära 600 så.....:va
Uppenbaraligen var inte intresset för dem tillräckligt stort för att tillverkarna skule anse det lönsamt nog.
 
Minimoto och sedan Metrakit 80cc från 12 år. Du kommer lära dig allt om tvåtaktare. :hihi
Vart kör man Metrakit 80cc? Görs det ihop med minimoto på deras träningar och tävlingar?

Om 10 år är jag en sån där depå-pappa som tycker att juniorerna ska få köra gratis, att alla gamla feta gubbar i 35 års åldern på 1000-kubikare ska hålla sig undan osv :hihi
 
...
@Axxexs: Jag tror på fyrtakt inom sin tid som ersättare för 125/250 i MotoGP men när den dagen kommer och vad det kommer att innebära kan vi bara gissa oss till.

Det blir vad det blir! :) Men tills dess så lyssnar jag inte speciellt mycket på predikningar av en icke teknikintresserad, kubikkåt rookieförare som själv bara kört ett race på äldre dagar om vad det ska bli för regler i andra klasser i VM som denne inte är själv är intresserad av.. :tungan ;)

Det finns mycket konstiga spekulationer på en del sidor som man direkt ser att det finns stora faktafel i. Oftast amerikanska sidor. På nån sida nämns tex 2009 som ett år där man ska ändra saker på. Det är rätt omöjligt med dom kontrakten man har nu.

En helt annan fråga:
Finns det någon undre åldersgräns för att få vara och köra på RR-träningar?
Vad är gränsen för 125 JR?

Man får nog träna och köra enklare tävlingar det året man blir 12år?

Sen kan man köra på banor som hyrts av privata arrangörer. Kanske inte ihop med massa galna gatåkare men kanske under förhållanden när det går utan för mycket folk på banan osv.
 
Det blir vad det blir! :) Men tills dess så lyssnar jag inte speciellt mycket på predikningar av en icke teknikintresserad, kubikkåt rookieförare som själv bara kört ett race på äldre dagar om vad det ska bli för regler i andra klasser i VM som denne inte är själv är intresserad av.. :tungan ;)
Det gör du helt rätt i :D
 
Lite OT kanske men en 2-taktare vann just superkonservativa Biker Buildoff på Discovery! De skulle bygga varsin hoj att köra på Bonneville Salt Flats med och ena killen som vunnit massor av tävlingar tidigare inklusive Biker Buildoff pyntade 85000 dollar för sin motor, den andra killen lade 18000 dollar på en 250 2-taktmotor till en superkart och blåste skjortan av den andra killen. :D

Ljudet var helt fantastiskt när de startade den, supervass och varje gång han slog av gasen så bröt torrkopplingens rassel igenom. :kär Länk till motorbyggarna: http://www.brceng.com/

Hur kan man inte vilja köra 2-takt? :va
 
Last edited:
Kollade hur många som kört på LMS racen dom senaste åren i 125R.

2001: 18st
2002: 13st
2003: 13st
2004: 19st
2005: 16st
2006: 15st
2007: (18st anmälda)

250R gör lite mera jojjo mellan dom olika åren. Allt mellan 11 till 28st.
 
Mao har det varit relativt få deltagare de senaste 8 åren i 125R. Trodde bara att det gällde de 2-3 senaste åren.
 
Kollar man genomsnittsåldern i 125R blir man ju riktigt glad. Många nya och unga förare som väljer den klassen. :)
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top