Erfarenheter av Ebay?

Beställt en massa, bla ett komplett avgassystem till en Harley från USA. Glöm inte att fundera på eventuell tull, brukar bli betydligt billigare även med tull men personligen föredrar jag att handla inom EU, UK är favoriten.

Som folk säger, Paypal är vad du ska använda, man kan få sitt betalkort kopplat direkt till Paypal, så man behöver i princip bara klicka "Ok" så ordnas betalningen direkt. Det är enklare att handla på Ebay än att köra till affären haha.
Har även handlat grejor från Kina etc, och aldrig några problem. Akta dig för att beställa saker som har någon typ av varumärke på sig bara, worst case scenario: Tullen måste anmäla allt de tror är piratkopior till tillverkaren, om de precis kollat kvartalsrapporten kan man bli ett "Exempel"... långsökt, men undvik "Coca-Cola" tändare etc.
 
Handlat för alldeles för mycket pengar på eBay och det har aldrig varit något problem.
En gång köpte jag reservdelar av en privatperson i USA. Fick inte med en skitsak. Anmälde då detta för "Resolution center" som löser upp deals gone wrong, kort och gott. Inom 24h hade jag fått tillbaka summan för delen samt hela frakten, vilket även inkluderade de andra delarna som följde med.

Folk är otroligt måna om betygen (rating) man får, vilket gör att de flesta verkligen kämpar för att du ska vara riktigt nöjd. Svarar mer än gärna på dina frågor. Att folk i USA generellt är trevligare än i Sverige bidrar nog också till det trevliga bemötandet.

* Räkna med att allt kommer flyta på utan konstigheter.
* Fråga alltid om du kan få tracking number på ditt paket, således kan du spåra det hela vägen hem.
* Krångligt och dyrt att returnera saker, så se till att beställ rätt från början.
* Tull kan tillkomma. Har dock endast hänt mig 2-3 gånger och då från staterna.
* Handlar du tyskt så var beredd på att använda Google Translate och förklara att du inte kan tyska, funkar utmärkt!

Detta är lite kort vad jag kan summera, och då handlar jag ganska frekvent från England, USA, Tyskland och Kina.

Lycka till, eBay är kung! :tummenupp
 
Jag har också handlat mycket på ebay från USA, UK, Tyskland, Italien, Kina och har bara positivt att säga..en gång fick jag tom pengar tillbaka från en handlare i USA för att fraktkostnaden var för högt beräknad! Betala med paypal är bombsäkert.
 
Hur gör ni som handlar på Ebay när det gäller ren service? Oljor, stift, filter med mera? Handlar ni även detta via ebay?
 
Håller med alla om att eBay funkar bra. De få gånger det varit strul har det ändå löst sig snabbt och tillfredställande.
Och som sagt innan, det är vanligare att postgången i Sverige strular än att något utanför Sveriges gränser gör det.

Dock så undviker jag PayPal av etiska skäl, så undrar om någon har något tips på en bra ersättare?
 
Vilka är dessa etiska skäl? Har i andra sammanhang bara goda erfarenheter av PayPal.

http://articles.businessinsider.com...786_1_paypal-counterfeit-goods-antique-violin
En hel uppsjö av sådana historier, samt att de kan få för sig att låsa konton med pengar på och man är fullkomligt chanslös att få ut sina pengar, vilket en bekant råkat ut för.
Så det är PayPal som förbrukat sitt etiska kapital hos mig och jag helt sonika låter bli dem.
 
störtbra, då dom flesta är väldigt mån om sin rating.
har själv gjort ett tresiffrigt antal köp och funkar nästan alltid, och gör det inte det får man tillbaka pengarna av resolution center.

tänk dock på att du får vad du betalar för, spec från Kina, så är det för billigt för att vara sant är det troligen det, finns mycket piratade grejjer, så undvik det absolut billigaste, brukar iaf jag göra :)
 
Vilka är dessa etiska skäl? Har i andra sammanhang bara goda erfarenheter av PayPal.
har blivit blåst 2ggr på ebay.
Båda ggr av säljare som uttryckligen INTE ville ha betalt via paypal utan vill ha insättning på deras bankkonto.
Hädanefter inget annat än PayPal, då finns det iaf en viss säkerhet.
Aldrig haft några problem med PP...
 
Att fråga om erfarenheter från Ebay är ju som att fråga köpare om erfarenheterna från något som är 1000 gånger större än världens största shoppingcentra. För det är ju just exakt precis det som Ebay är.
 
Instämmer med tidigare inlägg: Paypal och 100% rating är hygienfaktorer, liksom principen att om det ser för bra ut för att vara sant ja då är det förmodligen inte det. Ok det går att göra klipp men Öhlins eller Brembos grejor kostar, även på Ebay....

Har handlat allt från packningar till hela hojar och aldrig blivit blåst.
 
Har du en lite udda hoj, tro inte alltid på vad Ebay-annonserna säger, har du exempelvis en 510 kedja på hojen och ebay rekommenderar 530, gå efter din kedja eller kolla upp det på annat vis vad du ska ha för kedja, händer till och från att det är fel och det är bökigt att skicka tillbaka om det blir fel.

Utgå inte alltid från att säljaren är villig att skicka internationellt.

Köper du begagnade delar, tänk på att det som står på ebay är som i blocketannonser, inte alltid 100%-korrekta.

Var lite vaksam med universaldelar, ibland står det att exempelvis en ljuddämpare passar en rad olika modeller och teoretiskt sätt skulle de passa om du modifierar din hoj eller bil (vilket i och för sig gäller allt) men att de inte passar rakt av.

Vilka är dessa etiska skäl? Har i andra sammanhang bara goda erfarenheter av PayPal.

Etiska skäl kan vara:
Paypal är så amerikanskt det bara kan bli, gillar inte USA en viss sida följer Paypal med och gör exakt som USA anser, exempelvis att de spärrat donationer till Wikileaks
Paypal höjer avgifterna lite då och då och använder äldre växlingskurser
Får du problem med Paypal kan du inte kommunciera med dem om du inte är bra på att prata engelska och vill ringa till USA, du kan skicka epost men du kommer bara få automatsvar som bara säger det du redan vet.
Anser Paypal att du gjort något fel eller gjort något underligt är det så.
Paypals översatta mejl till svenska kan vara kusliga
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top