En död i Mölndal idag.

Fy. Otäckt........ :(
 
tankarna går till anhöriga
 
Väldigt, väldigt obehagligt. Fyfan vad jag hoppas att det inte är nån man känner... Otroligt tragiskt oavsett, naturligtvis. :(
 
shit vad hemskt. :(
Det ligger ungeofär vid dalens grill va?
Undra om det kanske är någon av dom killarna som bränner runt på crossar här hela tiden, kör ju som riktiga dårar...
 
Last edited:
DUKEPUKE skrev:
2243084 En äldre herre, lämna 4 barn och fru efter sig... Tragiskt....

Min morbror, äldre å äldre? 51 år gammal, folk som inte kände han kunde inte tro att han var en dag över 40! Glad och pigg på livet, inga sjukdomar eller dyligt!Öppen för nya saker å var mycket teknik och motor intresserad, en sån "äldre person" som verkligen gick att snacka med! Eb ren chock för hela släkten så här i början av sommarlovet!
Har varit hos familjen där halva dagen och tröstat dom, den minsta(6 år) har precis börjat förstå vad som hänt!
Jag och min farsa(som förövrigt var väldigt nära vän med Peter) fick åka till morfar och förklara att hans son var död, första gången jag nånsin sett min morfar gråta!

Edit: Vadå 4 barn, 5 barn e rätt!

Örnie skrev:
2242132 kollade på det med, antar det va en långtradare som körde ut från den gatan och han körde rakt in i sidan :huvet

Han kom på den större vägen där, lastbilen kom från rullharvsgatan, kan inga fler detaljer, Kom gärna å lägg en blomma lr dyligt där i korsningen skall själv åka å göra det nån dag nu!

Adde-Gbg skrev:
2241925 shit vad hemskt. :(
Det ligger ungeofär vid dalens grill va?
Undra om det kanske är någon av dom killarna som bränner runt på crossar här hela tiden, kör ju som riktiga dårar...

Max 100 meter därifrån! Och bör tillägna att min morbror inte körde som ett FucKo;)
 
Last edited:
Beklagar verkligen sorgen. En fruktansvärd tragedi. Mina tankar går till familjen.

Kommer ha detta i bakhuvudet länge framöver när jag är ute och åker.
 
Vet vem det var... I nuläget är det helt oförklarligt hur det kunde inträffa. Lär garanterat inte kört som en galning i alla fall. :-(

saknar ord.................
 
Hur känner du han bagerah?

Vissa detaljer har släppts och det verkar som att Lastbilen har kommit och mötit Mc:n, och sedan svängt vänster snabbt utan att lägga märke till min käre morbror!
Morsan och Brorsan har varit me familjen på bårhuset å kollat på honom, det var tydligen givande för dom, vet inte om jag ska ta mig en titt med.Den minste fick känna på kroppen och frågade min bror "varför e pappa kall", då började min bror gråta!
Den minste har uppfattat vad som hänt och är upprörd, Han kom å frågade sin mamma om var pappa är? då sa hon att han var död, då sa han "tyst tyst", sen var han tyst en stund och ville kolla artikeln, så mamman fick visa honom var det stod, å då gick han å hämtade en svart tuschpenna å strök över varenda rad i artikeln, en efter en!
 
Last edited:
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top