roffe_s
nu med skägg men ännu utan väst & bumse
Mmm, tyvärr finns det andra underliga restriktioner som minimivikter och annat som måste beaktas för att jämförelsen baserat enbart på motorer ska funka. Fyrtaktaren utvecklades snabbt och tiderna gick ned bland annat när körbarheten utvecklades. Men jag vill minnas att man samtidigt justerade (höjde) minimivikten för tvåtaktaren.Jag följde, och följer, inte motogp men vad jag läst mig till handlade bytet från 2t till 4t i högsta grad om prestanda. Varvtiderna sjönk tydligen direkt. Sen spelade säkert ökad verkningsgrad och minskade utsläpp in som en bonus.
Det är så jag hoppas att övergången från 4t till el blir. Att eldriften visar sig överlägsen samtidigt som man får bonusen med ökad verkningsgrad och minskade utsläpp. Just nu är tekniken inte där men kanske om 10-20 år.
En rätt bra artikel i ämnet: https://www.cycleworld.com/how-motogp-engines-have-evolved-from-two-strokes-motorcycle-engine/
Men sensmoralen är väl att egentligen alla tekniksprång har behövt en viss hjälp på traven initialt. Jag har inga synpunkter på FIMs val att hålla liv i förbränningsmotorn med syntetsoppa ytterligare en tid men tycker nog att det är intressant att även följa Moto-E, bara för att utvecklingen i den klassen lär vara rätt dramatisk under det närmaste decenniet

