"Det här köpte jag idag!"-tråden

  • Thread starter Thread starter FreddaGädda
  • Start date Start date
Köpte en Pannlampa till frun för 1500 kr. tyckte först mina stora kinalampor var likvärdiga men när hon rider ut i skogen så ser hon verklige skillnaden, kinavariaten är ljus men avgränsad, Lumonite Compass R som jag köpte sprider verkligen ljuset så man har mycket lumen överallt.

Ljuset är sällan problemet med billighetslamporna som jag upplever. Livslängden kan dock vara minst sagt varierad, framförallt vid lite tuffare användning.
 
Jag köpte två såna här efter tips från en kompis, har en som pannlampa och en på cykeln och det är som SJP säger, kort livslängd på batteriet men ljuset är bra har inga problem att köra i kolmörker i skogen. Så batteriet från pannlampan är reservbatteri i skogen.

https://www.ebay.co.uk/itm/20000LM-...e=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Men nu har vi två vargar här i skogen och jag känner mig inte sugen på att testa ifall deras jaktinstinkter triggas av en cyklist. :(
 
Fick hem för ett tag sedan, men provade idag.
Spegelvänd text så att enbart Honda-åkare förstår varför jag ska åka i den här med skyddsväst under ;)

Repsol.jpg
 
Ett par brallor. 5.11 quantum tdu.

Gillar benfickor på framsida lår och de här var många procent billigare än Lundhags travese/authentic. Tror dock inte att de är lika hållbara.
 
Ett par brallor. 5.11 quantum tdu.

Gillar benfickor på framsida lår och de här var många procent billigare än Lundhags travese/authentic. Tror dock inte att de är lika hållbara.

Köpte ett par Traverse 2 tidigare. Enda att 'gnälla' på är väl att dom blir kalla i rumpan när man står still och det blåser. Men med underställ på så löses det problemet. Nästan lite varma över +10 grader.

Vore skoj med en återkoppling om nått år eller 2 om hur dom funkar och håller.
 
Köpte ett par Traverse 2 tidigare. Enda att 'gnälla' på är väl att dom blir kalla i rumpan när man står still och det blåser. Men med underställ på så löses det problemet. Nästan lite varma över +10 grader.

Vore skoj med en återkoppling om nått år eller 2 om hur dom funkar och håller.

Mina äldsta traverse pensionerades nyss. Köptes 2013.

Känslan av 5.11 är att de inte kommer överleva treårsdagen. Ska ha dem nu när jag ska vara pappaledig i nästan ett år och vara mycket i terrängen med ungarna.
 
En kawasaki KVF 750 med 28" Mega Mayhem mudders på:banana

117 mil på 14 timmar inklusive 2 tank pissningar och lastning.
 
Mot förmodan lyckades Schenker leverera. Smärgelduk i 5 olika grovlekar.
View attachment 458194
Tack för påminnelsen att köpa :tummenupp Det glöms alltid bort nämligen :gnissla
För de som vill så finns det att inhandla billigt på Amazon.
Köper ni saker på Amazon kan jag rekomendera att kolla på priser och utbud på Amazon.DE istället för bara hålla sig till den svenska varianten. Samma företag och samma inloggning. De skickar från Tyskland. Det går oftast lika snabbt som från Sverige och är ibland redigt billigare.
Smärgelduk hette visst Emery cloth på engelska och schmirgelleinen på tyska.
 
Last edited:
Nyheter
ZX Moto gör en Honda-lik retromodell

Screenshot Titta bakåt u...

Nya Ducati Multistrada V4 Rally

Pressrelease från Ducati (B...

MV Agusta bekräftar ny Brutale

MV Agusta har avslöjat en d...

Yamaha rekordsatsar på GGN

När världens största enduro...

Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Back
Top