Det är VERKLIGHET

ezzo

Portöppnare
Gick med
26 May 2003
Ort
Vårby
Hoj
KTM rc10
I senaste nr av mc-folket är det nu offentligt.

Jag skriver detta med ståpäls över hela kroppen.
Jag har känt till detta i någon veckas tid.. och jag kan säga att det varit mycket svårt att hålla tyst om det.

Vi har en storbana i Stockholm.
Banan är belägen vid Arlanda och det kommer bedrivas kurser av SMC på banan redan under sensommaren, början på hösten.

Jag har åkt runt banan och jag lovar.. Den kommer att bli förbaskat kul.

Skickar med en bild på en illustration av banan

//
Ezzo
 

Bifogat

  • arlanda banan.jpg
    arlanda banan.jpg
    202.9 KB · Visningar: 2,100
Jag har känt till det länge ;) men som sagt mycket som varit oklart och det är härligt att det nu är officiellt!

Notera dock att det är en testbana och inget för tävling, eller träning inför tävling utan en kursbana i första hand.
 
Helt underbart! När kan man boka kurs? Jag vill vara först i kön!

(Nu kommer ingen bomba bulten mer...)
 
Lite mycke träd i avåkningzonerna:confused: Men fan va härligt me bana i stockholm.
 
Det är ju helt fantastiskt!!:tummenupp:banana:banana

Då kan jag avslöja en hemlighet till.
Sturup Airport ska flyttas och ny flygplats ska byggas i anslutning till brofästet. Sturup raceway kommer därmed att byggas ut och omfatta stora delar av flygplatsens område med där tillhörande start och landningsbanor, in alles en bana på ca 12 km. Sug på DEN 08:or :arsele

Och avundsjuk är jag INTE :tungan
 
Som sagt, egentligen en testbana, men ljuvliga nyheter likväl.. Nu hoppas vi bara på rena avåkningszoner, klippkort och vettiga priser. Äntligen en större bana i Sthlm! :D
 
Ska bli kul att se om, och hur mycket almänheten kan använda banan.
Vore mycket trevligt!!

http://www.motortown.se/nyhetsbilder/Pressmeddelande_Testtrack.pdf

Pressmeddelande
Den 18 december 2009
Arlandastad Holding AB
En del av Stockholm Airport City
Stockholmspolisen satsar på säker körning
- Övningsbana byggs inom Stockholm Airport City
Arlandastad Holding AB – en del av Stockholm Airport City – bygger en övningsbana för förarutbildning intill Stockholm Arlanda Airport. Banan kommer till stor del att disponeras av Stockholmspolisens utbildningsenhet. Enligt plan ska anläggningen vara färdig under sommaren 2010.
-
Förutom polisen planerar vi också att upplåta banan för yrkesförare som vill fortbilda sig inom ramen för säker och miljösmart körning. Miljö, trafiksäkerhet och ekonomi är grundläggande kärnvärden för den här banan. Den kommer att byggas och användas med dessa förtecken, säger Jesper Hellström, projektledare inom Arlandastad Holding AB.
I dag sker polisens förarutbildning till största del på allmän väg. Genom att få tillgång till en övningsbana i anslutning till den övriga polisutbildningen skapas många fördelar.
- Tillgången till den här övningsbanan gör att vi kan säkerställa en hög nivå på vår förarutbildning. Vi slipper också i stort sett att öva på allmänna vägar, säger Christian Agdur, chef för Operativa avdelningen vid Stockholmspolisen.
- Som värdkommun för flygplatsen och Stockholm Airport City kan vi nu välkomna ytterligare en viktig etablering. Stockholmspolisen som redan flyttat merparten av sin utbildningsverksamhet till området får nu en unik möjlighet till en bra förarutbildning. Dessutom ser jag framför mig att banan med sin strategiska placering nära flygplatsen kommer att locka fordonsindustrins utbildnings-, utvecklings- lanseringsverksamhet, säger kommunalrådet Anders Johansson (S) i Sigtuna kommun.
Banan planeras för att möta de behov som olika yrkesförare har. Det handlar dels om att öka förmågan att hantera fordon under svåra omständigheter, dels om utbildning inom så kallad Eko-körning, ett behov som kommer att öka ännu mer över tiden.
-
Vi vänder oss i första hand till uttryckningsförare, men också budbilsförare, taxi, väktare och andra yrkesförare som har ambitionen att köra på ett säkert och miljöriktigt sätt. Men vi utesluter i förlängningen inte privatbilister. Ecodriving kan reducera bränsleförbrukningen med upp till femton procent, säger Jesper Hellström.
Övningsbanan som är inhägnad omfattar ett cirka 40 hektar stort markområde. Banan ska delvis efterlikna en normalt slingrig och kuperad svensk landsväg. Den kommer i en första etapp att omfatta en slinga om cirka 2,4 km. Den innehåller också en fyrvägskorsning, en cirkulationsplats och en manövergård om 6000 kvm, anpassad för praktiska övningar, exempelvis broms och undanmanöver med ABS och ESP (antisladdsystem). En fullt utbyggd anläggning motsvarar en investering om cirka 45 MSEK.
Bilder finns att hämta på www.arlandastad.se/press/bildbank.html
För ytterligare information, kontakta:
Jesper Hellström, projektledare Arlandastad Holding AB
Tel: 08 – 440 42 40
Christian Agdur, polismästare, chef för Operativa avdelningen vid Stockholmspolisen
Tel: 08- 11414
Thomas Skoglund, kommunikationschef, Stockholm Airport City
0705 – 20 64 70
 
Ja många skyller ju sin framfart på Bulten på att ingen bana finns. Så nu får ni stå för det, och sluta köra där på det sättet. Annars har ni bara varit barn och skyllt på nåt för att putta över ansvaret på nån annan.
Men roligt att ni får en bana til slut :va
 
Här är en gammal artikel som säger ungefär samma sak som ovan.

http://www.fastbikes.se/index.php/nyheter/oevriga-nyheter/2310-ny-motorbana-byggs-vid-arlanda


Någon "allmänhetens åkning" är inte planerad vad jag förstått.
Det är en "fortbildningsbana" Där polisen kommer bedriva verksamhet dagtid.

Som jag förstått har SMC "ensamrätt" på mc-verksamhet. Då fokus på banan är fortbildning och trafiksäkerhetskurser. Inte en roadracingbana.

modellen på bilden ovan stämmer inte fullt ut med verkligheten. Det finns lite mer avåkningszoner än vad som syns. MEN avåkningszonerna är få.
Polisen ville tom ha diken runt banan... Men det stoppades tack och lov.

//ezzo
 
Men vad fasen! Nu måste man ju lära sig att köra också.
Finns ju inga ursäkter längre.
 
Back
Top