Jag med? Undrade länge varför någon i Rimbo verkade importera risiga moppar!Jag brukar få förslag på annonser i Indien på Marketplace. Orten heter Rimbo och en sån finns något närmre också.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag med? Undrade länge varför någon i Rimbo verkade importera risiga moppar!Jag brukar få förslag på annonser i Indien på Marketplace. Orten heter Rimbo och en sån finns något närmre också.
De där annonserna har jag klagat på hos Facebook hur många gånger som helst utan resultat. Oftast handlar det om scootrar, och man ser av själva omgivningen att det inte är Rimbo det handlar om. Jag har bott här i 40 år och inte sett en kokospalm ännu...Jag brukar få förslag på annonser i Indien på Marketplace. Orten heter Rimbo och en sån finns något närmre också.
Den här vill jag veta mer om men mina google-ansträngningar har gett föga utdelning...
Var är du @notrightrider ....??
![]()
Sån är jag intresserad av, men oftast faller det på att priset. Man kan få betydligt mer hoj för 10 papp, och det blir oftast avgörande. Gamla twinnar som cb400, gsx400, xj400 kan köpas för samma pengar och är mycket mer mc än en 250 enstånka.Tio lax för en tråkig och lite charmig modell, säkert kul om man är onykter
Tio lax får du nog stå ut med, oavsett om du tycker de är värda hälften, håller med, med verkligheten har bestämt annatSån är jag intresserad av, men oftast faller det på att priset. Man kan få betydligt mer hoj för 10 papp, och det blir oftast avgörande. Gamla twinnar som cb400, gsx400, xj400 kan köpas för samma pengar och är mycket mer mc än en 250 enstånka.
Som sagt, om man bodde i ett hus med helgarage kunde man köpa en sån cykel och ha för framtida renovering. Men om man som jag kan ha en eller möjligen max två hojar åt gången finns ingen plats för detta. Och då är alltid en 400cc bättre än en gammal enstånka.Tio lax får du nog stå ut med, oavsett om du tycker de är värda hälften, håller med, med verkligheten har bestämt annat
När du passerat 4 bör du vara safe.Kommer jag hem med hoj nr 5 så får jag garanterat också flytta ut i garaget...
(men lite sugen är jag allt...)
"Mc körkort samt handpenning på halva köpesumman via swish krävs vid provkörning."
Fast att ge en handpenning betyder ju att man förbinder sig till att köpa fordonet eller så förlorar man handpenningen.
Känns ju som ett ganska dåligt upplägg för den som vill provköra.

Hade den stått inom en eller två Tammer hade jag köpt den.Billigt objekt med intressant historik!
View attachment 474154
Från mig är det bara en halv Tammer, men jag avstår ändå. Uddahojar innebär alltid problem med delar vid renoveringar och underhåll. Även om den är "unik".Hade den stått inom en eller två Tammer hade jag köpt den.
Jag vill inte ens ha en CBX400
Från mig är det bara en halv Tammer, men jag avstår ändå. Uddahojar innebär alltid problem med delar vid renoveringar och underhåll. Även om den är "unik".
GSX 400:an ser ut att vara i riktigt fint skick. Speciellt för 7000 kr.
Det är en hårfin gräns mellan dröm och mardröm ?Jag ska ner till dom trakterna om ett tag, står den kvar kanske jag måste åka till Biltema och köpa en hjälm och köra hem
70 mil på en gammal okänd 400cc iförd biltemahjälm och ryggsäck låter som en dröm...
Det är en hårfin gräns mellan dröm och mardröm ?
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |