Alatalo
The Build Quality Police
Vi är i alla fall bättre genuscertifierade än finnarna.![]()
Det vet jag inte för jag har fortfarande inte fått någon vettig förklaring till det uttryckets betydelse, eller till vad som faktiskt är vetenskap till skillnad från åsikter och löst prat i den lära som någon kallar genusvetenskap.
Annars kan man nog tycka åt båda håll.
Jag har spenderat en del tid i norra Finland och kan därför konstatera att man har en betydligt mindre knapsu variant av snöröjning jämfört med den svenska feminina snöröjningen (= att ploga gångvägar före bilvägar) eller den mer stockholmska varianten (= att ploga varken gångvägar eller bilvägar).
Finland har däremot haft kvinnor på betydligt mer framträdande positioner inom racing väldigt långt före Sverige. Taru Rinne har till exempel blivit finsk mästare i gokart före Mika Häkkinen och sedan den första kvinnan någonsin att ta VM-poäng i roadracing. Mot män och inte i någon fjantig tjejklass.





