Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Jag vill tipsa om en annons på Blocket: En unik 125cc Scooter, enda i sverige http://www.blocket.se/vi/68485678.htm

Jäklar va sugen man blir..
Köra scooter som pendlarfordon är kul! Och smidigt. Någorlunda väderskyddat. Kör själv en 180-kubikare till och från jobbet.

Men... den här lär bli svårsåld för 15 laxar. 10 år gammal. Inget känt varumärke. No-name-scooter från Kina, känns det som (rätta mig gärna om jag har fel). Som stått avställd sedan 2008 (varför det, kan man fråga sig?).

"Enda i Sverige" är inte nödvändigtvis något säljargument, snarare tvärtom. "Egen import" - finns ens någon officiell importör i Sverige? Tveksamt. Man kan ju föreställa sig hur kul det är att leta upp reservdelar till den.

Nä, jag hade lagt mina pengar på en japansk eller europeisk scooter av välkänt märke.
 
Last edited:
Var lite sugen först men backade då det saknades service bok. :D

Vet inte om du va ironisk eller inte.. men om du verkligen var sugen, spelar det då så stor roll med servicebok på en hoj från 83? bäst att gå igenom allt ändå :)
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top