Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Jodå - jag vet att det är mellanvägg i garagelänga (det skrev jag). Garagelängor är sällan (aldrig) isolerade o håller oftast mycket låg temp. numera med tanke på elkostnad :)
Varmgarage för mig är inte mindre än 10 - helst 16

Hojen tål minusgrader.
Det räcker att det är varmare än ute så att fuktig luft inte kondenseras inne och det blir hög fuktighet då bevaras hojens skick ganska väl.

Sen är min erfarenhet av garagelängor att temperaturen där är förvånansvärt hög med tanke på den dåliga isoleringen och ibland låg temperatur utomhus.

Inte så att man vill meka där när det är -30 utomhus men varma bilmotorer som kommer in och motorvärmare som står på höjer nog temperaturen en del.

Förvisso tycker jag ju att ett varmgarage betyder att man kan meka där året runt men för hojens bevarande tycker jag inte det behöver vara plusgrader året runt.
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top