Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Blir inte klok på den här annonsen - är det en eller två hojar han vill sälja?
Priset förhandlingsbart inom rimliga gränser - är det inte liiiite dyrt, tom för två hojar?
View attachment 487567

Man slutar aldrig att förvånas... Att yrket korrekturläsare är borta syns med all tydlighet i media men en liten säljannons borde väl inte vara så svårt att få hjälp med ?
 
Det dunkelt sagda...

Killen har 7 (sju!) Honda Z50 skrivna på sig, så skall man ta hans prissättning i denna annonsen som inteckning för något alls, så är det väl att han upplever sig som multimiljonär in spe.

Märkligt sammanträffande:

Jag inte bara besökte Karlstad i går:

Screenshot_20230802-075609.png

...och körde banne mig på just hans bakgata!

Screenshot_20230802-075709.png

Man kan tvära över från 63:an till arenorna där. Inte för att man sparar någon tid, men kör man stenhårt på "kortaste väg" så får man se môe rart.

Ingen överprisad hoj, dock.
 
Jag blev lite nyfiken av kartan över Karlstad så jag försökte minnas tillbaka var jag bodde nånstans. Tydligen hette det Fältgatan, men faciliteten intill måste ha tillkommit efter att jag flyttade för den minns jag inte alls.
View attachment 487570


Ha ha!

Fullt sökbart på Google Maps:

Screenshot_20230802-100924.png


...och utmärkt i Street View:

Screenshot_20230802-100948.png


Nästa steg måste väl ändå vara att försöka tajma UFO-bilens nästa passage och arrangera en gangsta-bild?
 
Blir inte klok på den här annonsen - är det en eller två hojar han vill sälja?
Priset förhandlingsbart inom rimliga gränser - är det inte liiiite dyrt, tom för två hojar?
View attachment 487567

Det ska nog förstås som att han säljer sin hoj och förmedlar kompisens. Få in 2 annonser i 1, men det är annonsören som sköter det vidare kontaktandet.

Jag vill veta vad "små mil" är för något och hur man testar köra såna? Jag är ju inte så stor. Är då alla mil små? Har de kört "stora mil" också och hur påverkar de hojen? Är de stora utöver de små och hur många är de isf? Är antalet och förhållandet små och stora mil lika hojarna emellan?
Det är en främmande vokabulär!

Priset är visst reviderat men det önskade annonsvärdet torde uppgå till 100 000 inflationsätna kronor.
 
Last edited:
Tänk sen om stället hade passat...
Vad mer? Mohawk på hjälmen?
Jag har nog sett den när jag bodde i malmoe.
Vad jag gillar folk som inte drar sig för jobbet att sticka ut!!

Jag tycker det är helt okej att sticka ut, men just amerikaniseringen tycker jag är smaklös, den enda hoj som passar amerikaniserad är choppern ur Easy Rider (och hyllningar till den) och det är bara för att man har vuxit upp med den och att den kördes i USA av en amerikansk veteran.... (om den här byggaren har stark USA anknytning så kan det vara OK för honom dock inte på en japanhoj?)

Till och med "militärstuket" som vi skrattade åt tidigare i den här tråden hade kunnat vara OK om det bara hade gjorts lite mera smakfullt.

Bozosuki-stilen som är det mest utflippade som finns kan också vara OK, bara ägaren/byggaren går all in och också skrattar åt hur löjliga dom är.

Däremot uppböjda tyskrövar har jag oerhört svårt för, men jag har accepterat att det finns folk som gillar det med.

Choppers ska ju vara överdrivna, så där är det ganska mycket fritt fram också, bara dom håller igen lite på malteserkorsen, döskallarna, flejmsen och dom skrikande örnarna.
Choppers för mig är Punk, retar inte svensson sig på det är det för snällt...
 
Jag vill veta vad "små mil" är för något och hur man testar köra såna? Jag är ju inte så stor. Är då alla mil små? Har de kört "stora mil" också och hur påverkar de hojen? Är de stora utöver de små och hur många är de isf? Är antalet och förhållandet små och stora mil lika hojarna emellan?
Det är en främmande vokabulär!


Oh, det är enkelt.

Som långsträckeförare kan jag vidimera att det finns både små och stora mil.
På samma körning.
Man upphör aldrig att förvånas.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top