Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
kan ju tejpa på en pinne mitt över så känns det lite bättre kanskeKöra mc med ratt![]()
Det råkade väl inte vara Motul's helsyntetiska Esterolja i hojen ?Här kommer dagens bild från Cafe Dunken.
Fyrhjuling som är servad på firma "by the book", sedan ny.
Personligen har jag aldrig varit med om att första decilitern vätska som kommer ut är faktiskt rent vatten, utan innehåll av olja.
Sedan kom en deciliter grå sörja.....och....sen kom olja.
Men, skiten går ju, så allt verkar vara frid och fröjd.
Bromsvätskan såg ut som kaffe, och luftfiltret som ett getingbo, men den har väl gått i tuff miljö senaste året, verkstan har ju gjort sitt jobb, man måste ju lita på fakturan!
View attachment 524239
Äh, det var väl Biltema-olja…Det råkade väl inte vara Motul's helsyntetiska Esterolja i hojen ?

Tror Biltema håller sig till Mineralolja. Det är Ester- POE och Glykololjor PAG som drar fukt.Äh, det var väl Biltema-olja…
Det verkar funka, men ingen vet varför.![]()

Men, - askan då?Tror Biltema håller sig till Mineralolja. Det är Ester- POE och Glykololjor PAG som drar fukt.
View attachment 524456
Från Fuchs
![]()
FUCHS Oljeguide
Hitta rätt olja för personbilar ✓, nyttofordon ✓, motorcyklar ✓, lastbilar ✓, bussar ✓, jordbruks- och anläggningsmaskiner ✓www.fuchs.com
ASKAN Antagligen utan betydelse i FUCHS oljor.Men, - askan då?

Helt ärligt så har jag ingen aning om vad man har gjort på verkstaden?Det råkade väl inte vara Motul's helsyntetiska Esterolja i hojen ?
Det är ju så att bensinen förbränns till i huvuddelen H2O=vattenånga samt CO2 och lite CO, gaser. Lite av vattenångan och gaserna läcker ju igenom kolvringarna och ner i vevhuset. Gaserna går ut genom vevhusavluftningen men är oljan, vevhuset kallt, under 100C så borde ju en del vattenånga kunna kondenseras till vatten på botten av vevhuset vid start och pumpas till oljetanken. Är sedan oljeuttaget i oljetanken en bit upp från botten för undvika pumpa "bottenskiten" in i motorlagren så borde det ju bli så att när man tömmer oljetanken via bottenpluggen, ja då borde det finnas och tydligen finns möjlighet tappa av "rent" vatten.Helt ärligt så har jag ingen aning om vad man har gjort på verkstaden?
Men det är en motor med torrsump, så det kanske är så att uteblivet oljebyte efter några år ger dessa fenomen i oljetanken?
Lite intressant i alla fall, det var ca en deciliter vatten som i princip såg drickbart ut!
Har aldrig haft hoj med torrsump !|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |