Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Är det en apriliaInget optimalt hojväder, men en liten Nationaldagsrepa ner till Skanssundet fick det bli.
View attachment 516330
Stämmer bra det, en pigg 25-åring.Är det en aprilia
Mot Lofoten?![]()
Exakt just nu.
Med vänlig hälsning,
Mot Lofoten?

Vad hette jackan sade du?Dagens tanke går till Rukka, som gör kläder som gör att man kan njuta av färden, trots 3 grader (ibland uppåt 10), sidvind och ihållande regn.
Handtagsvärmare är också bra såklart!
45 mil i mer eller mindre regn, och man är så torr att det dammar ur fillingarna när man drog första fisen i stugan - kvalitet!
View attachment 516392

Dagens tanke går till Rukka, som gör kläder som gör att man kan njuta av färden, trots 3 grader (ibland uppåt 10), sidvind och ihållande regn.
Handtagsvärmare är också bra såklart!
45 mil i mer eller mindre regn, och man är så torr att det dammar ur fillingarna när man drog första fisen i stugan - kvalitet!
View attachment 516392

Kanske effektivare ju fler man är på hojen?Fick denna bild av Camilla nyss. Stormtrupper / polis på hoj.
Men varför två pers så en hoj? Är det verkligen effektivt? Blir det inte jobbigare att manövrera hojen vid eventuell utryckning? Vem bestämmer sånt?
Och blir det inte jobbigt att röra sig öht i sådan dräkt, med all den extra utrustning som sitter på? Tänker även på hjälmen, det där är ingen mc-hjälm, är just den kanske godkänd för mc? Näsan ser väldigt oskyddad ut.
Vad är det för skor? MC-sneakers?
Samt dessa skjutvapen dom har på sig där, utöver pistolen så har föraren en slags automatkarbin på bröstet, och nån slags liten väska också. Ser lite grann ut som om dom ska ut och campa.
View attachment 516423
Vill man inte istället ha flera mc-poliser på lättare hojar (och 1 man per hoj), anpassade för miljön, i detta fall lite tajtare stadsmiljö, så nån form av 350-450 cc möjligtvis enduro-typ och greppvänliga däck? Enheten på bilden skulle lika gärna kunna vara en bil när det kommer till smidighet.

I Portugal så hade de förlängt sadeln med en längre planka så att fler fick plats............Kanske effektivare ju fler man är på hojen?
Mycket manskap på en och samma gång liksom?
View attachment 516425
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |