Dagens bild

Inte än. Verkar bara vara mjukdelar som svullnat. Har jämnat ut sig nu, och ser inte lika freakshowaktigt ut längre. Har ingen smärta i led/skelett. Just där iaf, slog i knä och höft också :rolleyes:. Och sträckte nån muskel vid vänster nyckelben. Suger att bli gammal och vek tunnis...
Grabben pluggar väl till läkare?? Perfekt att ha farsan att plugga anatomi på - säg till honom att specialicera sig inom geriatrik så har du framtiden säkrad :lol
 
Grabben pluggar väl till läkare?? Perfekt att ha farsan att plugga anatomi på - säg till honom att specialicera sig inom geriatrik så har du framtiden säkrad :lol
Börjar den 16:e. Och dottern pluggar till sjuksköterska, så ålderdomen är tryggad :hihi.
 
Jag förstår din sambo. Skall man gå in något är det väl hela munderingen som räknas. Allt annat är oseriöst, kan jag tycka.
Övrig mundering är redan ingrodd av svett o vägdamm men jag förstår din tanke, jag tar på mig övrig utrustning när vi åker och handlar på ICA imorgon så det inte blir några missförstånd. :2cool
 
Dagens bilder är tagna i Gottskär (på Onsalahalvön, nära Kungsbacka). Inga seglare ute en måndag eftermiddag i januari. Konstigt! :)

+5 och blåsigt så det blev inte mer än drygt 8 mil. +5 kanske låter ok men vinden var stygg så det kändes kallare än så. Dock betydligt lugnare än i går vid ungefär samma tid. Då var det visserligen också +5 men en vindhastighet på 25 meter/sekund i byarna. Alltså storm eller halv storm i byarna.
1673885931359.png

Lite småkyligt som sagt. Visiret immade när jag pausade och småjoggade för att få upp lite kroppsvärme med "luckan" stängd. Blev till att öppna och ventilera!
1673886361596.png
 
8 mils testrunda av värmehandtag! Med vinterhandskar och oxford badboys kommer man kunna åka på äventyr när tempen visar runt 5+ minimum.

Imma i hjälmen måste bekämpas. Har pinlock men hur bra funkar det egentligen i 2-5c?
 

Bifogat

  • 6309275E-9B9B-4D5B-964B-4A684CED13EB.jpeg
    6309275E-9B9B-4D5B-964B-4A684CED13EB.jpeg
    1.7 MB · Visningar: 25
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top