Dödens ö

  • Thread starter Thread starter jP
  • Start date Start date
Jag har fortfarande inte fått något svar,men 1645 idag publicerade samma journalist detta:
Helt ok artikel. In och läs ju mer klick desto mer kommer de skriva om motorcykelsport.
 

Två dödsfall på ”dödens ö”​

Bild av Albin Ekström
Albin Ekström
Publicerad 2026-08-20 00.00Uppdaterad 2026-08-20 00.24
1feb048e-d267-3532-9489-3c75140dea70
Foto: Getty Images/iStockphoto
”Dödens ö” skakas av nya dödsfall.

Två förare har dött under kvalet till Manx Grand Prix.

Lyssna på artikeln
2 min


På den lilla ön Isle of Man, som ligger mellan Storbritannien och Irland, har hundratals liv skördats under motorcykeltävlingar.

Inom två timmar under onsdagen meddelade arrangören till Manx Grand Prix två nya dödsfall.

Schweizaren Mauro Poncini, 29, kraschade under det första varvet av tävlingens andra kvalpass under tisdagen.

”Manx Grand Prix Races framför sina djupaste kondoleanser till hans far Florio, mamma Manuela, syster Marzia och flickvän Sharon samt till övrig familj och vänner”, skriver arrangören på Instagram.

Tävlat sedan 2020​

Den 37-årige britten Sam Naughton dog under tävlingens tredje kvalpass. Det här var andra gången som han deltog i Manx Grand Prix och han tävlade regelbundet i flera roadracingtävlingar sedan 2020.

”Manx Grand Pric Races framför sina djupaste kondoleanser till hans hustru Charlotte, hans barn Bonnie, Liam, Jesse och Parker samt hans familj och vänner”, skriver arrangören på Instagram.

Myndigheter utreder båda dödsolyckorna.

Den sista tävlingsdagen för Manx Grand Prix är den 28 augusti.

-------
Publicerad 16.45
1aad714e-6960-3042-90c3-81a68e11a746
Foto: PRIVAT
Tävlingen avgörs på ”dödens ö”.

Mer än så krävs för att skrämma bort Markus Karlsson, 27.

– Jag har drömt om det här, säger svensken till Sportbladet.

Lyssna på artikeln
5 min


Den här veckan har ytterligare två tävlande dött på den lilla ön Isle of Man.

De båda var med och tävlade i samma motorcykeltävling som svenske Markus Karlsson, Manx Grand Prix.

– Vi vet om riskerna som finns, men vi alla tänker att det inte händer oss, säger Markus Karlsson till Sportbladet.

Hur blir stämningen bland er förare när en dödsolycka inträffar?

– Det är så klart att det är jobbigt. Men de som har gått bort hade inte velat att vi stoppar tävlingen. Jag hade inte velat det, ingen annan hade velat det. Vi alla gör det här för att det är det bästa som finns och vi kör för dem.

Drömt om Isle of Man​

Han ber om att bli uppringd efter klockan 20.15.

Då skulle den sista träningen vara färdig. Men Karlsson klev av sin motorcykel betydligt tidigare än så. Träningen ställdes in på grund av vädret.

Bakgrunden med motosport är lång. Som 7-åring började han tävla i road racing, som 16-åring blev det Superbike och som 19-åring började han med roadracing i Europa. Drömmen om Isle of Man kom när han var 15 år.



– Det är ju en stor dröm. Det är inte så många som kör här borta, säger han.

Det känns som att det kanske finns en anledning till det.

– Alltså det är ju en jättestor tävling här, det är jättemånga som vill köra. Men man måste bli uttagen för att få komma hit och köra. Det är inte vem som helst som får göra det.

185d20c3-0ee1-3ba6-b91e-89321bf231ad
Foto: PRIVAT

Folkfest under tävlingen​

För att förklara hur stort det är gör Karlsson en jämförelse med fotboll och en med golf, två sporter som har fler tittare.

Han berättar att det är som en Champions League-final i fotboll eller en major i golf. Det största som finns inom sin idrott.

– Det är fullt med folk här som kollar. Folk går runt och vill ha autografer av oss, säger Karlsson.

Med på resan har han sin flickvän, deras gemensamma barn och sin mamma. När förarna inte tävlar mot varandra passar de i stället på att grilla med varandra.

– Vi är kompisar och som en familj. Vi skrattar och har roligt. Alla hjälper alla.

Flera dödsfall​

Det finns också en baksida med loppen på Isle of Man. För många är ön och tävlingarna kanske mest kända för alla dödsfallen.

Hundratals människor har mist sina liv under tävlingarna som arrangerats i över 100 år.

– Du kan ju skada dig när du rider också, säger Karlsson.

Jag tycker ändå att det låter farligt. Eller är det bara jag som är en mes?

– Det är nog både och.

Karlsson skrattar innan han fortsätter.

– Hade du följt det här från början hade du nog inte... jag menar det dör ju folk hela tiden. Folk som går över vägen blir påkörda. Sedan är det så att vi kanske utsätter oss för en större risk. Men vi är medvetna om det. Jag kör inte det här för att vi tror att vi ska dö.

Finns det något som du är rädd för?

– Klart det finns saker man är rädd för.

Ett exempel.

– Jag är inte rädd för så mycket. Man ska leva sitt liv som man vill. Man ska inte bli som andra tycker man ska vara.

af6130a2-de75-3216-a6cb-2c4b9f3c3679
Foto: PRIVAT

Först på åtta år​

För att köra den sex mil långa banan på Isle of Man krävs att förarna genomgår en säkerhetsutbildning, har airbag i skyddsutrustningen, går kurser med rutinerade förare och har kört runt ön med bil.



– Vi ska lära oss vad som är viktigt att tänka på. Vad vi ska leta efter för referenser. Man jobbar med olika saker runt om banan också hela tiden. Vi kör till exempel inte när det regnar.

Den stora tävlingen på ön är Isle of Man TT som avgörs på våren. Det är nästa dröm som Karlsson vill uppfylla.

Nu är han nöjd över att vara den första svensken på flera år som tävlar på ön.

– Det är jättetrevligt och det bor väldigt mycket svenskar här. De kommer och pratar med en och tycker att det är jätteroligt att jag är den första svensken på åtta år som kör här, säger Karlsson.

2025 var Karlsson den första svensken att vinna en internationell roadracing tävling i högsta klassen Superbike.

 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top