Caféracer med turbo

Bjyrnen

Medlem
Gick med
29 Nov 2015
Ort
Linköping
Hoj
1982, Kawazaki GPZ750
Tjena!
Efter att ha sett ett cafebygge i en MC-tidning tänkte jag att en sån måste jag också göra, Men med TURBO :yoparty .

Jag har hunnit börja på projektet men har inte riktigt bestämt hur allt ska se ut än. Tänker att en del grejer får man se hur det blir efter som men det kan vara väldigt bra att höra vad andra tycker om hur ni skulle lösa problemen.

Men idén i stora drag är upp-side-down gaffel med fetare bromsar, annan sving o bredare bakhjul och turbo så klart :) .

Hojen är en Kawasaki GPZ 750 -82
Ska ladda upp lite bilder vart efter det blir framsteg. :)20151106_181725454_iOS (1).jpg
 
Hoj att ta delar från. Kommer nog bara använda framgaffel och förgasarbrygga från den.
20151124_113742000_iOS.jpg

Bakhjul och sving.20151125_160319941_iOS.jpg


Men började med att plocka isär motorn för att se att allt såg ut som det skulle i den.
20151118_184200249_iOS.jpg20151122_123756113_iOS.jpg20151125_164619629_iOS.jpg20151124_171813500_iOS.jpg20151125_165154419_iOS.jpg
 
Har inte hänt så mycket på ett tag nu, bara skrapatpackningsrester :huvet och gjort rent motordelarna. Men har iaf fått på lite färg på blocket och honat cylindrarna. Nu väntar jag på reservdelar och packningar för att kunna sätta ihop motorn.
Tråg.jpg
undreblock.jpg
övreblock.jpg
honing.jpg
 
Nu har jag fått nånting produktivt gjort äntligen. Fick lite delar här om dagen, packningar, tätningar och kamkedja. Katten tyckte det var najs också :hihi
Drlar.jpg

I går började jag monteringen av blocket
Påbörjat blivk.jpg

Och idag blev det ihopsatt. Tyvärr passade inte en av dom nya vevtätningarna så jag smackade ihop det med en gammal och hoppas på att den kommer fortsätta hålla tätt, läckte inget innan jag tog isär det iaf :)
mony4´¨¨´åp.jpg

Nästa blir att fixa några tätningar/o-ringar så jag kan få dit tråget och sen montera kolvar :). Och göra i ordning cylindern utvändigt, mycket slipande och svårt att komma åt :(... Men det kommer bli snyggt :kär
 
Har inte Hänt mycket, tar väldigt lång tid att få ihop motorn. Men lite "framåt" har det gått ändå. Kolvarna på plats, cylinder lackad och börjat med toppen.
Blockk.jpg

Cylinder.jpg

Topp.jpg
 
Gött mos. Funderar på om jag ska riva ur min motor och lacka den jag med. Vad har du använt för färg?
 
Jag körde budgetvarianten nu med Biltemas motorlack. Men jag bara bättringsmålar, eftersom motorn var lackad original. Tycker egentligen att det är snyggare med blank/alu yta på motorn. Men jag kompromissar och byter alla synliga skruvar till blanka rostfria iaf. :)
 
Helvete vilka foder, ser ju ut att få plats med flera liters överdimensionsborrning :D

Kul med fler cafébågar, turbo är ju en lite udda touch så det ska bli spännande att följa!:tummenupp
 
Nu är cylinder och topp äntligen på plats

20151230_132955109_iOS.jpg

20151230_132948674_iOS.jpg

Och provmontering av andra svingen, så man får ett hum om hur det kommer se ut. :hihi

20151230_104246173_iOS.jpg
 
Nu har jag äntligen fått lite gjort med hojen igen :banana .
Tog lite tid att få till en ny styraxel, men en polare kunde hjälpa till o svarva en på hans jobb :hihi
Nästa helg ska jag börja göra om bakramen och börja snickra på ett grenrör om jag hinner :)

20160211_183539000_iOS.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg
Upp och ned vända clip ons, tycker det funkar rätt bra :rock

4.jpg


Tänkte att ramen o tanken ska ha samma vita färg som bakhjulet och blåa stripes på tanken. :)
 
17 inlägg och ingen har frågat om effektmål och turboval? :D Så då frågar jag. Effektmål och turboval? Jäkligt spännande bygge :tummenupp
 
17 inlägg och ingen har frågat om effektmål och turboval? :D Så då frågar jag. Effektmål och turboval? Jäkligt spännande bygge :tummenupp

Ska börja med att ladda 0,4-0,5 bar, så tror att effekten landar nån stans runt 100hk. :).
Turbon är en kinakopia av KKK k03. Tror dom sitter i VAG 1,8L motorerna.
 
har fri tillgång till allt som kan tänkas behövas i maskinväg, hojta till om du behöver något!
Gillar bygget skarpt, hoppas man får kika på det framöver :hej
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top