Broms!

Jag bromsar inte vanligtvis på landsväg utan låter kurvorna bestämma hastigheten.
Jag kan ändå ofta utan problem hålla mer än 30 över skyltad hastighet så varför slita belägg och mer på mitten av däck?
Men utan bankörning skulle jag vara värdelös om jag skulle behöva en fullbroms. Nu har jag inga andra hjälpmedel än min egen erfarenhet men jag lever än... :hej
 
Var ute I lördags och körde kurviga småvägar, både med asfalt och grus. Min mission var att fokusera på trailbrake och verkligen använda tekniken överallt. Måste säga att det är en fantastisk uppfinning!
Jag bromsade in i varenda böj både på grus och asfalt och effekten är fantastisk. Man får ett oerhört skönt flyt i körningen, mindre ansträngande och det är bara roligt. Det jag tänkte mest på var hur trailbrake gör det lätt att anpassa farten in i böjen och genom kurvan så även gaspådraget blir mjukare med mer flyt. Hela upplevelsen blir behaglig.
Några gånger kom jag in lite fortare och när jag då fick bromsa lite mer bestämt så ville hojen resa sig tydligt och om jag inte tryckte till med motstyrningen var det lätt att hojen började sträva utåt i böjen. Hade jag lite lägre fart och då också minde bromskraft så märktes inte detta.
Så anpassningen av av farten, bromskraften och en sen svängpunkt är nycklarna för en väldigt trevlig tur. Det är också förvånade hur bra det fungerar på grus, man får bara vara ännu lite mjukare vid påslaget på bromsen.

Apropå kombibromsar så testade jag även att använda bakbromsen samtidigt som fram och då ökade stabiliteten märkbart men det är svårt att dosera bakbromsen. Jag tror det är en stor fördel med kombibromsar, bara använda frambromsen och låta elektroniken sköta det där bak... 😊👍
 
Har kört det nu i snart en vecka i Tatrabergen. Inte så att jag bromsar i precis alla kurvor men särskilt när jag vill ha lite extra stabilitet i tex skymda högerkurvor är det praktiskt med ett litet finger på handtaget eller en tå på pedalen…


Kör snyggt!
 
Det är ju bra ändå att få upp lite medvetande hur och varför man har ett broms handtag där vid styret! Sen så finns det ju alltid gamla hundar som ..så här har jag alltid gjort..och det har ju gått bra. Det har gått bra här också med 50 års mc körning! Men för många vänner not! Många MC-olyckor händer ju också för MC-folket inte har lärt sig sin frambroms ordentligt!
Så träna på din Broms! :hjarta
 
Last edited:
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top