Broms STD bil mot RR-hoj.

Zilversurfer skrev:
2553606 Jag VET, har provat mot en Saab Aero på Knutstorp vid start och mål. I bilen satt en Polis, som jag anser är ganska rutinerad och duktig bilförare. Bilföraren bromsade först vid upprepade tillfälle..Bilen hade std däck, jag hade varma slicks.. SLUT

Du tror inte att du hade högre hastighet genom svängen då?
 
Victor skrev:
2555125 Du tror inte att du hade högre hastighet genom svängen då?

Det hade jag med all säkerhet. Men vi provade även till stillastående (med samma hastighet givetvis) och där hade jag ca 2 meter kortare bromssträcka. Med std hoj, vanliga gatdäck orginal skivor/slangar/pads är jag övertygad om att bilen hade haft kortare bromssträcka.

Just det ja, jag körde en GSXR600. Med en "riktig" RR hoj som 125R eller 250R hade bromsträckan varit betydligt kortare än bilen.

Men i första inlägget var det tal om en RR hoj. Och då utgick jag från det.
 
Last edited:
Agent Apelsin skrev:
2555079Det här är ju ingen standarbil direkt men ändå ger det ett hum om att går att stanna snabbt med bil:
http://www.youtube.com/watch?v=e-wKe_cbMlk

200->0 på under 80 m (240 fot).
Ganska otroligt egentligen. Det är nog till största delen en förtjänst av bakvingen som ändrar vinkel när man bromsar. En standardbil behöver minst 150 m för att stanna från 200 km/h.
 
*/ ?>
Nyheter
Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

CIAO ITALIEN!

Pressrelease från KTM: ...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Back
Top