Broms STD bil mot RR-hoj.

Zilversurfer skrev:
2553606 Jag VET, har provat mot en Saab Aero på Knutstorp vid start och mål. I bilen satt en Polis, som jag anser är ganska rutinerad och duktig bilförare. Bilföraren bromsade först vid upprepade tillfälle..Bilen hade std däck, jag hade varma slicks.. SLUT

Du tror inte att du hade högre hastighet genom svängen då?
 
Victor skrev:
2555125 Du tror inte att du hade högre hastighet genom svängen då?

Det hade jag med all säkerhet. Men vi provade även till stillastående (med samma hastighet givetvis) och där hade jag ca 2 meter kortare bromssträcka. Med std hoj, vanliga gatdäck orginal skivor/slangar/pads är jag övertygad om att bilen hade haft kortare bromssträcka.

Just det ja, jag körde en GSXR600. Med en "riktig" RR hoj som 125R eller 250R hade bromsträckan varit betydligt kortare än bilen.

Men i första inlägget var det tal om en RR hoj. Och då utgick jag från det.
 
Last edited:
Agent Apelsin skrev:
2555079Det här är ju ingen standarbil direkt men ändå ger det ett hum om att går att stanna snabbt med bil:
http://www.youtube.com/watch?v=e-wKe_cbMlk

200->0 på under 80 m (240 fot).
Ganska otroligt egentligen. Det är nog till största delen en förtjänst av bakvingen som ändrar vinkel när man bromsar. En standardbil behöver minst 150 m för att stanna från 200 km/h.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top