Bredare däck till 3.50-18 fälg?

@TMax500 det går nog för de mesta bra att gå upp en storlek men ett däck på en för smal fälg får ju en annorlunda profil som påverkar egenskaperna. Kan det även krängas av?
I mitt fall kanske det är två steg upp från orginal med ett 110-däck. Vet inte vem som har rätt, dock vet jag att fälgens bredd är 3.5" vilket är 8.89 cm.
Hojen körs heller inte jättefort, inte mycket mer än 100km/h som sagt men 100 i en kurva kan förmodligen ge ordentlig påfrestning.
Om framfälgen är 3,5” är det till nästan hundra procent helt lugnt med ett 110-däck. De flesta supermotos har 3,5” fälg fram och då kör man 120 däck normalt. Dock på 17”-fälg.
 
Om framfälgen är 3,5” är det till nästan hundra procent helt lugnt med ett 110-däck. De flesta supermotos har 3,5” fälg fram och då kör man 120 däck normalt. Dock på 17”-fälg.
Men det är den inte. Den är 2,15".
 
Om framfälgen är 3,5” är det till nästan hundra procent helt lugnt med ett 110-däck. De flesta supermotos har 3,5” fälg fram och då kör man 120 däck normalt. Dock på 17”-fälg.

Misstog mig, det är ett gammalt mått på däck. De flesta kör 100 men 110 funkar nog bra på 2.15-fälg. Jag har faktiskt sett ett Dunlop 110/90-däck rekommenderad till 2.15. Vissa CM400T har dock 1.85-fälg beroende på årsmodell som min så jag är körd fast jag kan byta fälg för en tusenlapp eller så kör jag bara på landsvägsdäck.
 
Uppdaterar för de som framöver funderar. Många kanske redan vet men däcktillverkare har dokument som anger godkänd bredd på fälg. Tidigare har jag bara sett storlek och lätt presentation av däck på tillverkarnas sidor. Pirelli har denna PDF tex. och här kan vi se att MT60 fast som bakdäck är godkänt för 2.15 men MT60 RS som gäller idag (?) kräver 2.50 även fast det är ett framdäck... fuck!

Hittade dock MT90 bakdäck som jag kanske kan sätta fram, godkänt för 2.15. Då blir det ny framfälg.

 
Last edited:
Uppdaterar för de som framöver funderar. Många kanske redan vet men däcktillverkare har dokument som anger godkänd bredd på fälg. Tidigare har jag bara sett presentation av däck på tillverkarnas sidor. Pirelli har denna PDF tex. och här kan vi se att MT60 fast som bakdäck är godkänt för 2.15 men MT60 RS som gäller idag (?) kräver 2.50 även fast det är ett framdäck... fuck!
Hittade dock MT90 bakdäck som jag kan sätta fram, godkänt för 2.15. Då blir det ny framfälg.

Du har pm
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top